יום שלישי, 5 ביוני 2012

רפואה יפנית

רפואה היפנית מהווה חלק מלימודי הרפואה המשלימה בארץ. בשונה משאר התחומים ברפואה המשלימה, הרפואה היפנית משלבת בתוכה שילוב בין תרבות הרפואה היפנית המסורתית לתרבות הרפואה המערבית העכשווית. לימודי הרפואה היפנית מתאימים לרופאים ומטפלים ברפואה משלימה המעוניינים להרחיב את ידיעותיהם בתחום או עבור כל אחד שמעוניין לעסוק בתחום מרתק ומעשיר, המשלב בין המסורת העתיקה למסורת העכשווית, תוך כדי הענקה ותמיכה בזולת.

שילוב בין עבר להווה

העולם היפני מורכב ממאפייני התרבות היפנית העתיקה וממאפייני התרבות המערבית המודרנית, ניתן לראות זאת בעיצובי אופנה, שילוב בין בדים המיוצרים בטכנולוגיה חדישה וחומרים עכשוויים עם קווי עיצוב יפני מסורתיים של הקימונו המפורסם. באדריכלות והארכיטקטורה, אם מטיילים ברחובות העיר אנחנו יכולים לראות גורדי שחקים עצומים עשויים מבטון וזכוכית לצד מקדשים ובתים יפנים עתיקים עשויים מעץ, נייר ואבן. במהלך פגישות העסקים היפנים מאד מקפידים על המסורת המהווה חלק בלתי נפרד מכל פגישה עסקית, כאשר אנשי המערב מנהלים פגישה עסקית עם חברה יפנית הם נוהגים להכין את עצמם מבעוד מועד וללמוד את המסורת הנהוגה ביפן על מנת לכבד היפנים ולנהוג בהתאם לתרבותם. כך גם ברפואה היפנית קיימת השפעה מאוד חזקה של התרבות המערבית, למעשה מדובר בשיטת טיפול ואבחון המשלבת את יסודות הרפואה היפנית העתיקה ויסודות הרפואה המערבית המודרנית.

יסודות הרפואה היפנית

הרפואה היפנית רואה בחולה חלק בלתי נפרד מתהליך האבחון של המחלה ומצבו הגופני או הנפשי. במהלך האבחון החולה לוקח חלק מאוד חשוב בתהליך, האבחון ברפואה היפנית נעשה באמצעות המישוש. במהלך האבחון הרופא ממשש אזורים שונים בגופו של החולה הכוללים בעיקר את אזורי הרפלקסים כמו הבטן והחזה. במהלך האבחון הרופא בודק אילו אזורים נוקשים יותר פחות, אילו אזורים כואבים יותר או פחות וכך הוא בעצם ממפה את כל האזורים הפגועים בגוף. שיטות הטיפול העיקריות ברפואה היפנית הם הדיקור היפני, המגנטים והמוקסה.
הרפואה היפנית מתמחה בטיפול נגד בעיות הורמונאליות, כאבים, חולשה, טראומות, בעיות במבנה השלד ועוד. במהלך הקורס התלמידים נחשפים לרפואה היפנית המסורתית והרפואה המערבית בתחומים כמו: לימודי פסיכותרפיה, מגנטותרפיה, פילוסופיה יפנית, מרדיאנים, דיקור יפני, שיאצו, אנטומיה, רפואה סינית, זן, פיזיולוגיה, עיסוי, פתולוגיות ברפואה המערבית והיפנית, אתיקה מקצועית ועוד. במהלך הלימודים הסטודנטים יתנסו בשיטות אבחון וטיפול יפניות מסורתיות כמו: אבחון באמצעות הפנים והלשון, טיפול באמצעות מגע, נשימה, עיסוי, דיקור, כוסות רוח ותזונה על פי תיאורית הקיוג'טסו. כמובן שעדיין יש צורך ברפואה המודרנית ובדיקות כמו: קולונוסקופיה הן הכרחיות, אבל תוכלו לגלות שהטיפולים הקונבנציונליים, הלם הורגלנו, הם לא תמיד הפתרון חסר הסיכון, כאשר משווים זאת לפתרונות של הרפואה היפנית.
הרפואה היפנית נלמדת בארץ בבית ספר מקצועי או במכללה ללימודי רפואה משלימה, בנוסף לכך ניתן למצוא קורסי העשרה בנושא בשלל האוניברסיטאות בארץ. הקבלה ללימודי רפואה יפנית לא דורשים ידע קודם בתחום, כך שגם אם סיימתם לימודי משפטים, כלכלה או קוסמטיקה אתם יכולים להתקבל, למעשה כל אחד יכול להתקבל לקורס בלי שום תנאים מוקדמים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה