יום רביעי, 27 ביוני 2012

ביטוח בריאות ממלכתי בישראל

בישראל יש את אחד מביטוחי הבריאות המעוררים קנאה במדינות רבות ברחבי העולם. כיום, אנחנו עדים למשבר מתמשך בפוליטיקה בארצות הברית סביב השאלה האם להחיל ביטוח בריאות ממלכתי או לא. כיום בארצות הברית למשל, כמעט מחצית מן האוכלוסייה לא מכוסה בביטוח בריאות, וכדי להבין את מימדי התופעה, אשר רק לחשוב על בדיקות ההיריון שכל אישה בארץ רואה כחלק פשוט והכרחי. בארה"ב למשל, אין בדיקות אולטרא סאונד להרבה מאוד נשים במהלך הריונן, או בדיקות לזיהוי סכרת. דוגמא אחרת היא מקרים של שיעול. כולנו מכירים שיעול התוקף אותנו מדי פעם, בדרך כלל יחד עם צינון המתלווה אליו, וחולף לאחר מספר ימים. בארץ ניתן ללכת להתייעץ עם רופא במקרים פשוטים אלו, וגם במקרים בהם השיעול לא עובר. במדינות אחרות כל פנייה לרופא יכולה להיות כרוכה בתשלום יקר ביותר.

מה נכלל בביטוח בריאות ממלכתי

ביטוח בריאות ממלכתי בישראל מאפשר לכל אדם לשלם על פי יכולתו ולהיות חבר באחת מקופות החולים על פי בחירתו. קופות החולים הן אלו אשר אחראיות על אספקת השירותים הרפואיים, תחת פיקוח של משרד הבריאות ונתונות להחלטותיו במקרים רבים. כל אדם זכאי לראות רופא עם תשלום מינימאלי ביותר על ביקור אצל רופאים מומחים ויש לו הזכות להתלונן במקרים בהם הוא מרגיש שלא קיבל טיפול הולם.

מה עושים כשיש שיעול

ביטוח בריאות ממלכתי מאפשר לכל מי שסובל משיעול וישנם סוגים שונים של שיעול לקבל עזרה מרופא משפחה או מרופא מומחה. שיעול הוא אחד הסימנים הראשונים שמערכת ההגנה של הגוף עובדת כדי לסלק חומרים זרים או זיהומים שנכנסו אל מערכת הנשימה. שיעול הנמשך בסביבות שבועיים או שלושה ברוב המקים מראה על מחלה זיהומי כלשהיא וברוב המקרים יש לרופא המשפחה מענה הולם שיכול להקל על התסמינים של השיעול ושל המחלה המתלווה אליו. חשוב לפנות אל רופא המשפחה אם החום מתמשך יותר מכמה ימים, או מלווה בחום. ביטוח הבריאות הממלכתי מכסה ביקורים אצל רופאי משפחה ומסייע בעלות התרופות. שיעול כרוני הוא שיעול הנמשך יותר משלושה שבועות ואינו מפסיק, וגורם לפגיעה מתמשכת באיכות השינה, ובאיכות החיים בכלל. ישנם גורמים שונים למחלה זו וחשוב לפנות לרופא מומחה כדי שיאבחן מהו הגורם ויציע דרכים לטיפול. גם במקרים בהם השיעול נגרם על ידי עישון או אי שמירה על אורח חיים תקין, יכולים המטופלים לקבל עזרה למצבם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה