יום שני, 4 ביוני 2012

חוסר שינה מעודד הופעה של דליות ברגליים

מחלת כלי דם ודליות ברגליים, הפכה לסיכון גדול עבור כלל האוכלוסייה בעולם המערבי. מחקרים רבים אשר נערכו בנושא במהלך השנים האחרונות, מצאו כי יש קשר הדוק בין איכות השינה שלנו להופעה של דליות ברגליים. על פי המחקרים שינה לא מספקת, עלולה להוביל ללחץ דם גבוה ופגיעה בכלי הדם והופעה של דליות. על מנת למנוע את העלאת לחץ הדם והופעה של דליות, עלינו לשמור על הרגלי שעות שינה תקינות ואפילו להוסיף סיאסטה, במהלך הצהריים, אשר הוכחה על ידי שלל מחקרים ככלי מושלם להפחתת לחץ הדם במהלך היומיום.

גורמים לעלייה בלחץ דם

על פי מחקרים שנערכו בשני האחרונות נמצא כי, עובדים שעורכים הפסקת צהריים הכוללת גם שינה באורך של שעה במהלך כל יום, לחץ הדם שלהם נמוך משמעותית מאותם עובדים בעלי לוח זמנים עמוס, שהפסקתם לרוב כוללת רק עשרים דקות, בה הם בקושי מצליחים לאכול שלא נדבר על לנוח. על פי מחקרים שנערכו בשני האחרונות נמצא כי עבודות שנערכות במסגרת של משמרות, בהן שעות השינה משתבשות ועבודות שנערכות בלחץ עצום, גורמים לעלייה בממצאי לחץ הדם. בנוסף לכך, מחקרים מצאו כי כל מי שמזלזל בשנתו ומפחית את שעות השינה בקביעות אם זה על ידי עבודה, בילוי עם החברים, צפייה בטלוויזיה או גלישה באינטרנט לביצוע קניות של מוצרי תינוקות עד השעות הקטנות של הלילה גם הן פעולות שמעודדות עליה בלחץ הדם. עליה בלחץ הדם מהווה אינדיקציה לשלל מחלות הנוגעות לכלי דם, בין המחלות ניתן למצוא דליות ברגליים, פקקת ורידים, לחץ דם גבוה, התקף לב ועוד שלל מחלות אחרות שמסכנות את חיינו.

גורמים לירידה בלחץ הדם

בעוד שמחסור בשעות שינה, מעודד את עליית לחץ הדם של גופנו וגורם להופעה של שלל מחלות מסכנות חיים, מחקרים מצאו כי שינה סדירה בשעות הלילה התקינות, בתוספת לשינה שנערכת בשעות הצהריים, יכולה להפחית משמעותית את לחץ הדם שלנו. מבדקים שנערכו על אנשים שעובדים במסגרת עבודה לחוצה, מצאו כי שעת לילה איכותית ושנת צהריים, יכולות להשפיע באופן חיובי על מדידת לחץ הדם. אם לפני שנת הצהריים, מדידת לחץ הדם לאחר עבודה מלחיצה, מעיד על לחץ דם גבוהה, הבדיקה לאחר שנת הצהריים, תראה תוצאות מדידה של לחץ דם נמוך. התייצבות לחץ הדם שומרת על בריאותו של האדם, מונעת הופעת דליות ברגליים ועוזרת לאדם לתפקד באופן אופטימאלי בעבודה. אומנם, יש כאלה שיתנגדו למחקר ויטענו כי גם פעילות ספורטיבית הנעשית במועדון כושר קריות, גם היא מובילה לירידה בלחץ הדם ולא כולנו יכולים להרשות לעצמנו לישון שנת צהריים במהלך העבודה. אך לא יזיק לנו לנסות, כך שאם יש לנו הפסקה של ארבעים וחמש דקות או שעה, נוכל לנצל חלק ממנה לסיאסטה קלה, במשרד או בפארק שלידו, על מנת למנוע את הופעת הדליות .

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה