יום רביעי, 27 ביוני 2012

לא לקטר – טיפול בקיטור להעלמת דליות

דליות ברגליים (ורידים מורחבים) הם בעיה אסתטית המטרידה נשים רבות ואף גברים. לרוב מעידה הופעת הדליות על בעיה רפואית בה אין החזר יעיל של הדם חזרה לכיוון הלב ובגלל אי ספיקה ורידית והצטברות הדם בוורידים נוצר לחץ על דופנות הווריד והם מתרחבים. בעקבות התרחבות הווריד הוא הופך להיות בולט וניתן לראותו ברגליים. בעיה זו היא אסתטית אך מלווה גם בכאבים וגירודים ועלולה להחמיר ולהגיע להופעת דלקות וכיבים מה שמחייב טיפול. הסיבות להופעת דליות ברגליים יכולות לנבוע מכמה סיבות עיקריות ובהן: תורשה, שינוי הורמונלי אצל נשים, בעיית השמנה ועודף משקל, ישיבה או עמידה רבה בזמן עבודה ללא תנועה.

טיפול בקיטור

כפי שדווח לא מכבר בחדשות ערוץ 2, טיפול באדי מים בלחץ גבוה (קיטור) הוא טיפול יחסית חדשני בתחום הטיפול בדליות. שיטת טיפול זו מוכרת בשם הלטיני שלה SVS, ראשי תיבות של Steam Vein Sclerosis או בשמה הנוסף Hyperheated Steam Ablation. שיטת הטיפול פותחה בצרפת לפני כשלוש שנים ופופולרית מאוד במדינות אירופה. הטיפול נעשה באמצעות מכשיר קיטוב בו כמעט ואין חדירה פולשנית. אורך הטיפול הוא כ- 40 דקות. לאחר הרדמת מקומית של הווריד מחדירים מחט לווריד הנגוע. הרופא מוצא את דרכו באמצעות מכשיר אולטרא סאונד. לאחר החדרת הווריד משתחרר קיטור של מים מזוקקים אשר שוטפים את הווריד מדם ושאריות דם מצטברות. הקיטור שורף את הדופן הפנימית של הווריד ובכך הווריד נסתם ולאחר תקופה קצרה נעלם. למעשה אדי הקיטור הורסים את האנדותל שבדפנות הווריד ולכן שכבת הקולגן מתכווצת והווריד נחסם. הטיפול הוא עדין יחסית לשיטות אחרות ונעשה בקלות ובמהירות. טיפול במים בלחץ גבוה נעשה כרגע במרפאות פרטיות בישראל ולכן מחירו אינו זול, מחיר ממוצע של טיפול זה הוא כ- 15,000 ש"ח.

יתרונות שיטת טיפול בקיטור

טיפול בקיטור הינו מהיר ויעיל. יחסית לשיטות אחרות יש פחות תופעות לוואי כמו שטפי דם, כתמי פיגמנטציה וכתמים על העור. התאוששות מהטיפול היא מהירה וכבר למחרת ניתן לחזור לעבודה, להשתתף בקורס פסיכומטרי או קורסים באוניברסיטה ובעצם לחזור לפעילות הרגילה היומיומית. אחד היתרונות העיקריים של שיטת טיפול בקיטור נעוצה בכך שניתן לטפל גם בוורידים ראשיים ולא רק בוורידים משניים וניתן לשלב טיפול גם בוורידים מפותלים בהם לייזר וגלי רדיו מתקשים לטפל. השימוש באדי מים בלבד ללא חומרים נוספים הופכים שיטת טיפול בקיטור לרפואה ירוקה. תופעות הלוואי הינן פחותות ואין את הסיכון בכתמים, הופעת אלרגיות הקורות בטיפול בקצף ובעיקר אין סיכוי של אירוע מוחי העלול להיגרם בעקבות טיפול בקצף. מעבר לכ, לאחר הטיפול המטופל צריך לנוח כשעה במרפאה ואז משתחרר הביתה בהליכה וחוזר לפעילותו. למשך מספר ימים יש להסתובב עם תחבושות אלסטיות אך אין צורך ללכת לישון עם התחבושות בלילה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה