יום חמישי, 19 ביולי 2012

כל מה שרציתם לדעת אודות סימון תזונתי


איכות החיים תלויה רבות בתזונה נכונה שמתבטאת על ידי סימון תזונתי. כל עוד תקפידו לאכול כראוי, כך תצליחו למנוע ולצמצם בעיות בריאותיות, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. ככל שהימים עוברים, ניתן להבחין במודעות הגבוהה של האזרחים בישראל בפרט ובעולם בכלל, אודות הסימנים התזונתיים והתזונה המומלצת לאיכות חיים תקינה וגבוהה יותר.
אם אתם רוצים לשפר לעצמכם את התזונה, כדאי שבראש ובראשונה תכירו את הסימנים התזונתיים ואת העקרונות הבסיסים הקושרים את התזונה הנכונה לבריאה.מעבר לתזונה, כדאי גם לקחת בחשבון את הפעילות הגופנית אותה מומלץ לבצע במהלך היום.

מהו סימון תזונתי

סימון תזונתי חייב להופיע על כל אריזת מזון הנמכרת ברשתות השיווק, בהתאם לתקנות אותם מפרסם משרד הבריאות. בעזרת הסימון על גבי האריזה הצרכנים יכולים להבין מהו הערך התזונתי של המזון אותו הם רוכשים. על כל אריזה יופיעו חמשת המאפיינים הבאים ללא יוצא מן הכלל: שומנים, נתרן,פחמימות, חלבונים ואנרגיה. כל אחד מהמרכיבים יופיעו או בגרמים, בקלוריות, או במיליגרמים, כך שאתם יכולים בקלות רבה לחשב את הערך התזונתי של המוצר אותו אתם רוכשים. אם ישנה חברה אשר מעוניינת להוסיף ערכים שונים, היא אכן יכולה לעשות זאת לרבות מינרלים, סיבים תזונתיים ועוד, אך אין זה מחויב על ידי משרד הבריאות.

היכן מוצאים את הסימן התזונתי

על כל אריזה (בגבה), ניתן למצוא מסגרת בה מופיעים כל המרכיבים המצוינים מעלה.כשאתם ניגשים אל רשתות השיווק ובוחרים לעצמכם את המוצר אותו אתם רוצים לרכוש, הפכו את האריזה והתחילו לעיין בסימונים, וודאו כי הם עומדים בקריטריונים הנדרשים לכם לשם שמירה על תזונה נכונה. במגשי מזון ומגשי אירוח ניתן לעיתים למצוא זאת מתחת למגש עצמו.
אם הינכם שומרים על משקל או שהינכם במהלך דיאטה , כדאי שתבדקו את מספר הקלוריות אשר מצוינים על גבי האריזה ובהתאם תחליטו אם לרכוש או לאו את המוצר.

מי אחראי על הסימון התזונתי

כל חברה אשר משווקת מוצר זה או אחר בעל סימן תזונתי, תמלא את הדרישות של משרד הבריאות ותוסיף את כל הערכים הנדרשים. אם בעשורים קודמים לא נהגו להתייחס לסימונים הללו, הרי שכיום כל אדם נוהג לוודא כי הערכים עומדים בקריטריונים שלו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה