יום חמישי, 19 ביולי 2012

להחיות את הבריאות


כמה פעמים אמרתם לעצמכם שאולי היום זה יום טוב לבדיקת דם? או סתם בדיקה מקיפה אצל הרופא? כמה פעמים חשבתם בכלל על בריאותכם בזמן האחרון? כנראה שלא מספיק.
איני יודע אילו טקסים אתם עורכים בבוקר. כל אחד והטקס שלו. ישנם כאלה שהקפה והסיגריה הם חובה בל תיעבר. ישנם כאלה שטיול בוקר לירקן או סתם טיול וכאלה שיפתחו את היום בתוכנית בוקר מול הטלוויזיה, בזמן שהם מעלעלים בפרוספקט על חדר כושר רעננה. אבל באמת, כמה מאיתנו באמת חושבים על בריאותינו ביום-יום? מעט מדי, ולרוב מאוחר מדי.
החיים, בסופו של דבר, הם רכבת מהירה שדוהרת הלאה בזמן שאנחנו עסוקים בניסיונותינו לחיות ולהעניק משמעות לאותם חיים שניתנו לנו. מבלי משים, לרוב, אנו דוחים כמעט כל דבר הקשור בבריאותינו, בין אם בדיקת דם פשוטה ובין עם רופא שיניים ובין כל צורך אחר המתעורר לנו והמצריך מאיתנו לשמור על בריאותינו.
למה? כי האדם, עם כל יצר ההישרדות שניחן בו, אינו סבור כי בריאותו תכשיל אותו, עד שבדיוק זה מה שמתרחש, והוא מבין מאוחר מדי שצריך לנסות ולתקן.

שינויים בתוכנו

ככל שגופנו מתבגר, פעולות סתמיות, אלה שנראו לנו בצעירותנו כדברים של מה בכך, הופכות להיות קשות ומסובכות יותר. זוכרים איך כשהיינו ילדים טיפסנו על עצים, קפצנו ממקומות גבוהים שיחקנו כדורגל במשך שעות על גבי שעות ועשינו כמעט כל דבר אפשרי מבחינה פיסית? ישנם דברים שאין ברירה. ככל שאנו מתבגרים, הגוף, בגלל עייפות החומר והשינויים שהוא עובר, כבר אינו מסוגל לספוג את אותם זעזועים אותו היה מסוגל לספוג כשהיה חזק וצעיר יותר. בגיל 12 קפיצה מחומה הייתה סיבה למסיבה והיום, אם אתם בגיל הגבוה מ-30, לרוב המסיבה שלכם תהיה בדרך למיון.
זה בסדר. זה טבעי. אבל דברים אחרים הקשורים לבלאי של הגוף, ניתנים לא רק לדחייה משמעותית, אלא אפילו לביטול מוחלט. בעזרת שמירה על כללי דיאטה נכונים, שנבנים לך באופן אישי, אפשר לבטל את האולקוס או את הסרטן.
אבל ישנה בדיחה (לא מצחיקה) של רופאי שיניים שאומרת: "או שהולכים לרופא שיניים או שרצים אליו". רובנו פשוט מעדיפים לדחות את הפגישה לרופא, עד שאין לנו ברירה אלא לפגוש בו, ואז הריצה הופכת למטורפת.

תיהנו לחיות

מעבר לבריאות עצמה, חשוב לשמור גם על בריאות מנטאלית. חיי עבודה, משפחה ומין מספקים, יכולים להוות את קו התפר שבין הבריאות המאושרת למחלה הפורצת בלחץ החיים. כבר הוכח מדעית כי ללחץ יש משקל רב בכל הקשור לבריאותינו, אז חשוב גם להפיג אותו וחשוב גם ליהנות.
ותזכרו, אין זה משנה מהם הטקסים שלכם בבוקר, בין אם קפה וסיגריה או עלעול בפרוספקט של מכונות קפה – העיקר תקבלו את היום בחיוך – ככה העולם יחייך אליכם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה