יום חמישי, 19 ביולי 2012

בדיקות דם במהלך ההיריון


קופת ההיריון היא תקופה מדהימה, מלאה בשינויים והתרגשות לקראת בואו של הרך הנולד.
היריון תקין באופן קלאסי נמשך כ- 40 שבועות אך לא כל ההריונות מסתיימים לאחר זמן זה, ישנם מקרים אשר זמן ההיריון מתארך או מתקצר עקב סיבות שונות אשר לפעמים דורשות התערבות רפואית ולעיתים נדרשת רק השגחה ותמיכה.

האישה עוברת שינויים רבים במהלך הריונה, חלקם שינויים שנוח להתמודד איתם וחלקם שינויים אשר מביאים לעיתים לתסכול רב כגון דליות ברגליים, בצקות או כתמים על פני העור. בכל המקרים ניתן לטפל, כמובן במגבלות הטיפול אשר מותאמות למצב העדין של נשים בהיריון. בתור אישה הנושאת את עוברה ברחמה עליך להבין כי כל כולך מוקדשת לתמיכה בהתפתחות התקינה של תינוקך ולכן יש לברר לפני כל לקיחת תרופה או ביצוע פעולות רפואיות שונות ואפילו טיפולים פלסטיים או קוסמטיים כגון: הגדלת חזה, צילומי רנטגן ועוד, האם מותר לעשותם בהריון או לא.

התינוק אשר גדל בתוך רחם האישה מוגן מהסביבה החיצונית ע" מספר גורמים וביניהם הרחם, השליה ומי השפיר. ע"י אמצעים שונים ניתן לבצע פיקוח על מצב ההתפתחות התקין של התינוק, חלקם אמצעי הדמיה בעלי חידושים טכנולוגיים וחלקם ע"י בדיקות דם של האם. ע"י בדיקות דם פשוטות ניתן לקבל תמונה מפורטת יותר על מצב בריאותם של האם והתינוק שברחמה.

את לוח הזמנים של בדיקות ההיריון השונות מקבלות הנשים מרופא הנשים שלהן או ממרפאות ההיריון המיוחדות של קופות החולים.
מאחר וכל אישה הופכת למודעת ואחראית ביותר לגופה והעובר שברחמה עם כניסתה להיריון, מומלץ לא רק לדעת מהו סדר בדיקות הדם שיש לבצע אלא גם מה כל בדיקת דם אומרת ומה משמעותה.

בדיקת סוג דם ו- Rh : בדיקות אלה נעשות בתחילת ההיריון ומטרתן לעלות על ניגוד אפשרי בין סוג הדם של האם ובין העובר שברחמה. העובר נוצר כתוצאה מ-"ערבוב גנטי" בין האם לבין האב אך מתפתח אך ורק בגוף האם. לכן, במידה ולעובר יש אלמנטים מסוימים בדם אשר אין לאימו (ויש לאביו) יכול לעלות הצורך להשגחה וטיפול מניעתי.

ספירת דם כללית : בדיקת דם זאת מתבצעת בתחילת ההיריון וגם במהלכו ומטרתה לעלות על חסרים תזונתיים מסוימים אצל האם אשר עלולים להשפיע עליה עצמה וגם על ההתפתחות התקינה של העובר. בבדיקת דם זו מושם דגש על מצב ההמוגלובין, הברזל וטסיות הדם (תפקודי קרישה). כמו כן, מתבצעת סריקה של מצב הפרופיל של תאי מערכת החיסון על מנת לעלות על זיהומים שונים שסובלת מהם האם, בין אם היא מרגישה בכך ובין אם לאו.

בדיקות נוגדנים שונות : את בדיקות הנוגדנים ניתן לבצע עוד לפני ההיריון כאשר בדיקות הנוגדנים כנגד וירוסים השכיחות ביותר הן CMV, טוקסופלזמה וצהבת אך ישנן עוד בדיקות שונות אשר מבוצעות לפי הצורך וההיסטוריה הרפואית של כל אישה ספציפית.
בדיקות דם במהלך ההיריון

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה