יום חמישי, 19 ביולי 2012

בדיקת אבהות


בדיקת אבהות מוכרת לנו לרוב מסדרות הטלנובלה. בהן הסיפור תמיד סובב סביב אהבה אסורה, בין גבר ואישה. בטלנובלות האלה תמיד ניתן למצוא איזה ממזר, שגדל עם אימו ולפתע מגלה שיש לו אב עשיר. בסיפור הילד תמיד הולך לחפש את אביו, לאחר שהוא מגלה את האמת וכהוא מוצא אותו אביו כבר נשוי עם ילדים ומכחיש את קיומו. במציאות המצב לא כזה שונה מהטלנובלה, הרבה פעמים בדיקת אבהות נעשית כדי להוכיח בבית המשפט שהאב המתחמק ממזונות הוא אכן אבי הילד.

ה-DNA כהוכחה לאבהות

בדיקת האבהות הכי נפוצה היום, היא בדיקת ה-DNA, בדיקה זו נעשית במרפאות גנטיות בבתי החולים, לרוב ברגישות רבה למקרה. בדיקת ה-DNA נעשית על ידי נטילת דם מהאם, האב המשוער והילד. התוצאה של ה-DNA , בין האב לילד צריכה להיות תואמת לחלוטין במאה אחוזים , על מנת שיוכלו להגיד שאכן האב המשוער הוא אביו הביולוגי של הילד. אם ההתאמה חלקית יכול להיות שהוא רק קרוב משפחה ולא יותר מזה. כל תא בגוף מכיל את ה-DNA, ה-DNA הוא בעצם הקוד התורשתי שכולל בתוכו את התוכניות לבניית התאים בגוף האדם. ה-DNA שלנו מורכב מה-DNA של אימנו ומה-DNA של אבינו, שווה בשווה. מה שהופך אותו למקור מושלם כדי להוכיח את האבהות. כך שאם יש לכם סיבה לתהייה בכול הנוגע לנושא האבהות, כנסו לאינטרנט ותיבדקו היכן ניתן לעשות בדיקת DNA, לפני שתיכנסו לתהליך רכישת עגלות תינוק

למה משמשת בדיקת האבהות?

בדיקת אבהות, היא בדיקה רפואית סטנדרטית, כך שלא נדרשים טקסים דתיים על מנת לבצע אותה אלה מספיק הליך בדיקת DNA פשוטה, בה נלקחת דגימת דם מהאם, הילד והאב המשוער. בדיקת אבהות כמו שמשתמע משם הבדיקה, נועדה לבדוק אם גבר פלוני הוא אביו של ילד פלוני. הבדיקה בודקת בעצם את הקשר הביולוגי בין ההורה והילד, על ידי התאמת ה-DNA שלהם. ה-DNA צריך להיות תואם לחלוטין על מנת שפלוני אכן יהיה האב. בדיקות אלו נעשות ממגוון סיבות: הסיבה הכי נפוצה היא מבחינה משפטית, בה האב מסרב לשלם מזונות, בישראל על פי החוק במקרה בו האב מסרב לבצע בדיקת אבהות נדרש צו משפטי מבית המשפט, ברגע שנמצאה התאמה בין ה-DNA של הילד עם ה-DNA  של האב, בית המשפט יכול לקבל הילה מוצדקת לחייב את האב על פי חוק לשלם מזונות לאם התובעת. במקרה בו האב רוצה זכויות ביקור והאם מצידה מכחישה ולא רוצה שום קשר עם האב, בית המשפט יכול לתת צו לבדיקת אבהות, בכך הוא מגן על זכויות האב וזכויות הילד. חוץ מסיבות משפטיות בדיקת אבהות באה לבחון את העבר הרפואי של האב, בכול הנוגע להיסטוריה הרפואית שלו, כך ניתן ללמוד על המצב הבריאותי של הילד.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה