יום ראשון, 29 ביולי 2012

שמירה על כושר – מדוע חשוב לשמור על הכושר הגופני?

בשנות ה- 90, אמר ג'רי סיינפלד בתוכנית הבידור המפורסמת שלו כי אין טעם ללכת לחדר הכושר ולהתאמן כי בעצם רק שם אנחנו מרגישים לא בכושר. מאז ועד היום הרבה השתנה וכיום יותר מאי פעם ידועה החשיבות הרבה שיש לשמירה על כושר גופני לבריאות הגופנית והנפשית של האדם. למעשה, ניתן לחלק באופן גס את אוכלוסיית העולם המערבי לשלוש קבוצות, אלה אשר מקפידים על משטר של פעילות גופנית קבועה ומסודרת, אלה אשר אינם מתאמנים כלל ואלה אשר מתאמנים אך לא בצורה מסודרת. בשורות הבאות נעמוד על ההבדלים שבין הקבוצות, וכיצד הן מושפעות מבחינה גופנית ובריאותית.

מהו כושר גופני?


ישנם כאלה שמעידים על עצמם ככאלה אשר נמצאים בכושר גופני ברמה זו או אחרת. אך מהו בכלל כושר גופני? ההגדרה המדוייקת לכושר גופני הינה היכולת של אדם להתמיד בפעילות גופנית שנחשבת מאומצת לקבוצת גילו ובהתאם למצבו הבריאותי. כושר גופני טוב, אם כן, הינו הגדרה סובייקטיבית אשר אותה קשה מאוד למדוד. האם אדם צעיר ובריא אשר מבצע הליכות ברמת קושי נמוכה מזה מספר שנים נמצא בכושר טוב? התשובה היא שלא, אך התשובה יכולה להיות בהחלט חיובית עבור אדם בן 70 וכו'. אורח חיים בריא אף הוא קשה מאוד להגדרה אך הקשר בינו לבין פעילות גופנית וכושר גופני ברמה סבירה ומעלה הוא קשר בלתי נפרד ולמעשה המודעות לגוף ותזונה נכונה תורמים רבות ליכולת ההתמדה בפעילות הגופנית לאורך זמן.

התמדה, הזנחה וקבוצת הביניים


כפי שנאמר קודם לכן, כל אחד מאיתנו משתייך לאחת מן הקבוצות הבאות, מה שמשליך רבות על מצב בריאותו:

  • קבוצת המתמידים – אלה הם כל אותם האנשים אשר חיים במסגרת הכוללת אורח חיים בריא, מתאמנים על בסיס תדיר וקבוע, מגיעים למאמצים הרצויים מבחינתם והאימון הופך לחלק בלתי נפרד מחייהם. ההשלכות של צורת חיים זו על הבריאות הן חיוביות שכן למתמידים בפעילות גופנית יש סיכוי נמוך להתפתחות מחלות לב וכלי דם, שרירים חזקים, גוף חטוב, מספר נפילות מועט יותר בגיל מבוגר, פחות מקרי השמנה, פחות מקרי דיכאון ומחלות נפש אחרות, יכולות קוגניטיביות טובות יותר ויכולות טובות בתפקוד המיני.
  • קבוצת המזניחים – אלה הם כל אותם האנשים אשר אינם עוסקים כלל בפעילות גופנית כאשר לרוב מדובר גם באנשים מעשנים אשר סובלים בין היתר גם מהשמנה. אוכלוסייה זו חשופה יותר למקרים של מחלות לב וכלי דם, סכרת, אלצהיימר, שברים ונפילות בגיל המבוגר ובעיות בתפקוד המיני כגון אימפוטנציה.
  • קבוצת הביניים – אוכלוסייה זו נוהגת לבצע פעילות גופנית אך לא באופן מסודר. התנהגות זו אינה מומלצת שכן היא מעלה את הסיכון לאירועים לבביים שונים עקב מאמצים לא מסודרים. ולדוגמא, "ספורטאים של שבת" אשר נוהגים לבצע פעילות גופנית מאומצת פעם אחת בשבוע בלבד וכו'.


אין שום צל של ספק באשר להשפעות המיטיבות של הפעילות הגופנית על בריאות האדם וככל שנהיה בכושר גופני טוב יותר, כך נהיה חזקים יותר ונוכל לעמוד בעומסים גדולים יותר.

אף פעם לא מאוחר מידי


ישנו משפט מפורסם שאומר שעדיף להיות שמן ופעיל מאשר רזה ועצל. ואכן, לא כל מי שרזה נחשב לבריא ולא כל מי ששמן נחשב לאדם שאינו בריא. המשקל הוא רק חלק מהמשוואה ולכן גם מי שסובל מעודף משקל חייב לקחת את עצמו בידיים ולהתחיל להעלות את רמת כושרו הגופני לאט ובזהירות כחלק מדרך החיים החדשה והבריאה שלו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה