יום חמישי, 19 ביולי 2012

בדיקת דם מזהה שחיקה בעבודה


לחץ ושחיקה נגרמים מהרבה סיבות, לרוב כתוצאה מעומסים שנגרמים לנו במהלך החיים. בהרבה עבודות ישנם מצבים של לחץ ושחיקה, הרבה מחקרים במהלך השנים חקרו את הגורמים לשחיקה ומצאו מגוון סיבות אפשריות. הרבה פעמים שחיקה נובעת בגלל רוטינה שחוזרת על עצמה וגוררת אחריה שעמום וחוסר מוטיבציה, מה שמוביל בסופו של דבר לשחיקה אצל העובדים ולרוב גם זלזול בעבודה. אצל רוב העובדים שחיקה נגרמת מלחץ מסיבי הנגרם מסביבת העבודה, כתוצאה מתחרותיות יתר, שעות ארוכות, חוסר שינה ועוד. כל הגורמים הללו מעודדים שחיקה בעבודה, המובילה במהלך השנים ללחץ, דיכאון ואם לא מזהים את השחיקה בזמן יכול להיגרם נזק למערכות הגוף. לאחרונה נעשה מחקר באוניברסיטה בקנדה שגילה אפשרות לזהות את השחיקה על ידי בדיקות דם.

שחיקה בעבודה

אורך החיים היום, מאוד עמוס אנשים עובדים היום הרבה שעות ונתונים ללחצים רבים, לעיתים זה בעבודה, לעיתים זה בהכנות למבחן פסיכומטרי ובלימודים, לעיתים גם סתם מלחצי היום יום. והרבה פעמים תורמים להתדרדרות גופנית ונפשית קשה. מצב המשק ועליית המחירים הגבוה, גורמים לאנשים לפחד על מקום עבודתם מה שגורם להם לרצות את הבוסים. רוב הפעמים הרצון הזה בא על חשבונם הפרטי מבחינת המשפחה, הם מבלים איתם פחות זמן לרוב הם חוזרים בשעות מאוחרות כך שהילדים כבר ישנים, המשפחה פחות מבינה ומפעילה לחצים כדי לשנות את המצב. הרבה עובדים בעבודות פיזיות קשות שמתבטאות בעמידה מרובה על הרגליים: עובדי מפעל, משלוחי פירות, משלוחי אוכל, הובלות רהיטים ועוד. דבר הגורם לעומסים כבדים על הגוף. שעות עבודה רבות, עם מטלות שלא נגמרות יוצרות אצל האנשים מצב של לחץ תמידי מה שגורם מהר מאוד לשחיקה בעבודה ועלול לגרום להתדרדרות גופנית ונפשית.

שחיקה בעבודה ובדיקות דם

בדיקות דם פשוטות יכולות לגלות מצב של שחיקה בעבודה. מחקרים שנעשו בקנדה על ידי החוקרים סוניה לופין ורוברט פול ג'סטר במרכז חקר הלחץ האנושי, גילו שעל ידי בדיקת דם ורוק ניתן לבחון מצב של "עומס אלוסטטי" מצב שבו קיים חוסר איזון ברמות הקורטיזול בגוף. הקורטיזול הוא הורמון בגוף שמשפיע על חילוף חומרים תקין בגוף, צריכת סוכרים, פעולות במוח ועוד. ברגע שרמות הקורטיזון בגוף לא יציבות, מופיעים אצל האדם סימנים של לחץ ודיכאון, מה שמתאפיין לרוב בשחיקה מהעבודה. התדרדרות במצב זה יכולה לגרור להופעת מחלות וחוסר איזון בגוף המתבטא ברמת כולסטרול לא יציבה, בעיות לב, פגיעה במערכות החיסוניות בגוף, הופעת סכרת ועוד. בעזרת בדיקות הדם ניתן לבדוק את רמת הקורטיזון והשפעותיו על מערכות הגוף השונות בכך ניתן בעצם לבחון את רמת השחיקה, למנוע בזמן את הופעת ובכך למנוע את הסימפטומים השלילים אליה השחיקה גוררת. המחקר בינתיים בתחילת דרכו, באמצעות הגילוי הזה מקווים החוקרים למצוא תרופה שתימנע את הסימפטומים של השחיקה. בינתיים מומלץ להוריד לחצים על ידי פעילות ספורטיבית כמו: ריצה, שחייה, שייט, הליכה מהירה ועוד. פעילות ספורטיבית ושמירה על אורך חיים בריא עוזרים במניעת לחצים ומחלות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה