יום חמישי, 19 ביולי 2012

בדיקת דם - שומנים וכולסטרול


בדיקת דם הבודקת את פרופיל השומנים, מטרתה לבדוק את כמות השומנים והכולסטרול בדם. שומנים הם אחד מהמרכיבים הכי חשובים בגוף האדם, תפקידם ליצור את האנרגיה הדרושה לנו, כדי להתקיים בחיי היומיום. השומן מגיע מהמזון שאנחנו אוכלים, כשהמזון מתפרק, השומנים נלקחים ונאגרים בתאי שומן. כמה שהשומן הוא חיוני, לתפקוד שלנו בחיי היומיום ובכלל לתהליכי החיים, כמות גבוהה מידי של שומן יכולה להיות מאוד מסוכנת. השומן המיותר, מצטבר בכלי הדם, דבר שגורם לקושי בזרימת הדם והסתיידות כלי הדם, מה שבסופו של דבר יכול להוביל למחלת כלי דם. מחלת כלי הדם גורמת לשיבוש, בחילוף החומרים, דבר שיכול להוביל לבעיות בלב ואף יותר גרוע, למחלות קטלניות. בדיקת הדם, הבודקת את רמת השומנים בדם, מאוד חשובה, משום שהיא יכולה לאתר מחלות מבעוד מועד, דבר שיכול למנוע את המשך התפתחות המחלות, בעזרת טיפול מונע.

בדיקת כולסטרול כללי

הכולסטרול, משמש את הגוף כדי ליצור מגוון מרכיבים, הכוללים: הורמונים שונים, ויטמין D וחומצות מרה. רכיבים אלו חיוניים מאוד לתפקוד תקין של הגוף. הכולסטרול, נמצא בדם ובתאי הגוף, הוא לא באמת שומן, אלה סוג של מתחזה, המיוצר על ידי הכבד. ערכים גבוהים של הכולסטרול הכללי, בדם, מעידים על תהליך התפתחות של מגוון מחלות כמו: סוכרת, צמקת כיס המרה, תפקוד לקוי של בלוטת התריס, מחלת כליות ומחלות לב. נשים בהיריון בעלות סיכון גבוה לעליה ברמת הכולסטרול בדם ובתאי הגוף. הרבה פעמים אחרי הלידה, נשים מתקשות לחזור למשקל הקודם, לרוב בגלל הרגלי האכילה המוגזמים בזמן הלידה. אכילה מרובה ומשקל יתר, יכולים לגרום להצטברות שומנים בכלי דם, דבר שיכול להיות מאוד מסוכן ללב. לכן לפני שאתן הולכות לקנות מיטה לתינוק, רצוי שתקבעו פגישה עם תזונאית קלינית, שתעזור לכן למנוע את המצב, המוביל למגוון מחלות קטלניות. כמות נמוכה מידי של כולסטרול בגוף, הנגרמת כתוצאה מתפקוד יתר של בלוטת התריס, דבר היכול להוביל למחלות כבד, חוסר בוויטמין B12, ספיגת מזון לקויה וזיהום בדם.

כולסטרול רע / כולסטרול טוב

הכולסטרול הטוב, הוא סוג של מולקולה בגוף הדומה מאוד לחלבון, שתפקידה לשאת את הכולסטרול הכללי מתאי הגוף לכבד, בכבד הכולסטרול הכללי מתפרק למגוון מרכיבים, החשובים לתפקוד התהליכים בגוף. הכולסטרול הטוב מהווה מעין קרן השתלמות, הניתנת על ידי הגוף. הכולסטרול הטוב עוזר לגוף, להיפטר משומנים מיותרים ומונע מהם להצטבר בדפנות כלי הדם. רמות גבוהות מידי של כולסטרול טוב, מעידות על תפקוד תקין, בפירוק הכולסטרול בכבד, דבר שמפחית שומנים ומחלות. רמות נמוכות מידי של כולסטרול טוב, יכולות להעיד על הצטברות יתר של שומנים בדם, מה שגורם למחלות לב וסוכרת. הכולסטרול הרע, בדומה לכולסטרול הטוב, דומה במרכיביו למולקולת החלבון. תפקידו להעביר את הכולסטרול הכללי, למגוון הרקמות ותאי הגוף. רמות גבוהות של כולסטרול רע, מעידות על מחלות לב וכלי דם, בעוד שרמות נמוכות מידי, יכולות להעיד על ספיגת מזון לקויה.
חשיבות בדיקת פרופיל השומן היא קריטית לא רק למבוגרים ונשים בהיריון, אלה גם לילדים. כיום ישנם הרבה ילדים הסובלים משומן יתר, שומן יתר הפך לגורם מספר אחד להתפתחות מחלה קטלנית בלב, בדיקות דם תקופתיות, יכולות למנוע את היווצרות המחלה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה