יום ראשון, 19 באוגוסט 2012

מודעות ומניעה מאיידס


מהו איידס? איידס הוא תסמונת הכשל החיסוני של הגוף. למה המערכת הגופנית נכשלת בחיסון הגוף שלנו במקרה של איידס? איידס הוא נגיף החודר לגוף שלנו ופוגע בבריאותו של הנדבק ויכול לגרום למותו. יש  נגיפים שונים שפולשים לגוף שלנו ולמערכת החיסונית הטבעית שלנו יש פתרונות בדחיית הפולש וריפוי עצמי, אך יש נגיפים שהמערכת החיסונית שלנו איננה מסוגלת לנטרל אותם ונגיף האיידס הוא אחד מהם והידוע מכולם. ברגע שלמערכת החיסונית של הגוף אין פתרון יעיל להלחם בנגיף הרי שהגוף שלנו מתחיל לחלות במחלות שונות שמתגברות ומתגברות עד למות החולה. ללא עזרה של תרופות או טיפולים רפואיים שונים לא יוכל החולה להתגבר על המחלות והמצב ידרדר אותו עד למוות. התרופות המפותחות נגד נגיף האיידס מיועדות למנוע את התפשטותו בגוף ולתקוף אברים שונים שלא תהיה להם שם הגנה במקרה של מחלה.

איידס עדיין איתנו


איידס התגלה לראשונה בתחילת שנות השמונים של המאה הקודמת והיה למגפה של ממש. חיי המין הפתוחים שניהלו הרבה מאד אנשים חשפה אותם למחלה וההתפשטות היתה ענקית. מליונים מתו ומליונים אחרים זוהו כנשאי איידס. המקום שבו יש את מרבית חולי ונשאי האיידס כיום הוא יבשת אפריקה ששם המימדים הם של מגפה ממשית.
מאז התפרצות המחלה הראשונית נעשו בעולם המערבי נסיונות רבים למצוא תרופה למחלה ובמיוחד נעשו פעולות הסברה נרחבות שהקיפו את כדור הארץ כולו. כיום, לאחר שלושים שנה מאז גילוי המחלה היא עדיין איתנו ורבים אינם מתייחסים לאזהרות הרבות של קיום יחסי מים ללא אמצעי מניעה, ורבים אחרים אינם ניגשים לערוך בדיקת איידס, דבר שיכול להחמיר את מצבם אם תתגלה המחלה בשלבים מאוחרים יותר שלה.
כיום ישנם טיפולים רפואיים גם לחולי איידס וגם לנשאי איידס ורבים מודעים לסכנה שבקיום יחסי מין ללא אמצעי מניעה הולמים. לאחר כל מגע מיני ללא קונדום עם אדם שאין לכם ידיעה ברורה שהוא הוא היא אינם נשאי איידס יש לבצע בדיקה איידס כדי לוודא שלא נדבקתם. קונדום הוא אמצעי המניעה הטוב ביותר והיחיד נגד איידס בעת קיום יחסי מין ולכן כל כך חשובה החדרת המודעות לשימוש באמצעי פשוט וזול זה.

מיליונים חיים עם איידס

ברחבי העולם קיימים כ 35 מליון נשאי איידס (רובם באפריקה) ובמדינת ישראל ידוע על כ 7000 נשאי איידס (HIV). נשאי איידס רבים חיים אם המחלה תודות לתרופות, וגם טיפולים רפואיים שהם מקבלים מונעים מן המחלה להתפרץ. טיפולים רפואיים אלו עוזרות להערכת חיי החולה. שיעור התמותה מאיידס אכן יורד כתוצאה מטיפולים אלה, אך במקביל נעשים נסיונות גדולים למצוא תרופה לסיום המחלה אחת ולתמיד.

לכו להיבדק

בדיקות איידס נעשות בארץ באופן אנונימי. לאחר כל קיום יחסי מין ללא קונדום יש ללכת לבדיקת איידס. כמובן שאם אתם מקיימים יחסי מיין עם פרטנר קבוע וידוע לכם שאינו נושא את נגיף האיידס ניתן לקיים יחסי מין ללא קונדום ואין צורך לאחר כל לילה ללכת לבדיקת איידס, אלא אם אתם חושדים כי הפרטנר שלכם מקיים יחסי מין עם פרטנרים נוספים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה