יום רביעי, 12 בספטמבר 2012

הפרעות קשב וריכוז, אבחונים דידקטיים ובריאות המשפחה

בריאות המשפחה הוא תחום אשר מקבל משמעות רבה בשנים האחרונות. בין אם מדובר במחלות משפחתיות, גנטיות, תורשתיות, של כמה מבני המשפחה או כולם, הטכנולוגיה של המאה המתקדמת יודעת לאבחן ולטפל. במאמר ייחודי זה, נציג את נושאי הפרעות קשב וריכוז, אבחונים דידקטיים וייעוץ משפחתי.

הפרעות קשב וריכוז הן הפרעות אשר משנות את המערכת "הטבעית" העצבית במוח. בניגוד לאדם רגיל, אצל האדם בעל ההפרעה, העצבים במוח עובדים מעט שונה ובקצב שונה. כתוצאה מכך, ניתן לראות תופעות התנהגותיות וקוגניטיביות שונות אצל בעלי ההפרעה.

הפרעות קשב וריכוז מוגדרות במינוח הרפואי באנגלית בקיצור ADHA. ניתן לראות כסימפטומים תופעות כגון היפראקטיביות, אימפולסיביות, קושי בארגון עצמי וניהול זמן, קושי בביצוע משימות שונות במקביל, התפרצות בלתי נשלטת לדברי אחרים, קשיים לימודיים או חברתיים ועוד.

הפרעת קשב וריכוז מועברת בגנים. נקודה זו מסבירה לנו שיכול להיות המקרה בו רק אחד מבני המשפחה לוקה בהפרעה או חלק או כולם. מה שבטוח בנושא זה, הוא שהפרט בתוך המשפחה, משפיע על כל שאר הפרטים ואיכות חייהם.

בעבר, הפרעות קשב וריכוז כלל לא אובחנו וטופלו. עם התגברות המחקר בנושא זה ופיתוח אמצעים מתקדמים לטיפול, השפעותיה של ההפרעה החלו להיות מועטים או זניחים.

ישנה חשיבות רבה באבחון וטיפול בגילאים צעירים. הילדים אינם בוחרים להיות בעלי הפרעה, אלא שההפרעה היא חלק "טבעי" מהם. אז במקום ליצור סכסוכים, מתיחות, מריבות, דילמות, קשיים וכל זה לאורך תקופה ארוכה, ניתן לאבחן ולטפל ובכך לתרום לחיים איכותיים יותר אצל המשפחה. בריאותו של היחיד במשפחה, חשובה כמו בריאות כל המשפחה. כחלק מפיתוח שיטות הטיפול, ישנו מערכת מייעצת ותומכת להורים ולאחים, אשר מאפשרת הקניית ידע, שיובל להשלמת תהליך הטיפול גם בבית ובחיים האישיים. גם ללא מטפל צמוד, ניתן להגיע לתוצאות איכותיות.

הנושא השני שבו נדון הוא אבחונים ומאבחנים דידקטיים. מטרתו של האבחון הדידקטי הוא בזיהוי נקודות חולשה וחוזקה של המטופל. המבחנים נעשים על ידי אנשי חינוך מיוחדים שלמדו והוסמכו לכך במסלול מיוחד. האבחונים נעשים בעזרת מבחן מיוחד, במגוון סגנונות ואמצעים. בסופו של המבחן, ניתן לעצב "פרופיל" אישיותי של המאובחן ולגלות נקודות, קשיים ויכולות שהמשפחה או המאובחן לא הכירו בעבר. לאחר מכן, המטפל כותב חוות דעת מקצועית ואיכותית אשר בעזרתה ניתן להתחיל טיפול אישי מיוחד.

בשנים האחרונות, נוצרה המגמה של הורים להביא את כל המשפחה לאבחון, לאחר שאחד הילד התבקש לעשות אבחון. ההורים רוצים ללמוד יותר על ילדיהם ואף על עצמם. בכך, ההורים מרגישים שהם יכולים להתמודד טוב יותר עם דילמות וקשיים עתידיים ולהכין את המשפחה לקראת החיים הגדולים.
הפרעת קשב וריכוז, לצד לקויות למידה או קשיים חברתיים ולימודיים משפיעים על כל חברי המשפחה. ישנה חשיבות רבה בהובלת מהלכים של ההורים ודאגה לבריאות המשפחה. הורים שדואגים לבריאות המשפחה ו"מגדילים ראש" חווים חוויות מרגשות ולפעמים מגלים גאון קטן בין הילדים.
במקום "להילחם" עם הילדים ולעבור שגרה קשה "ומייאשת", אתם מוזמנים לבוא ולהכיר את האנשים, הטכנולוגיה והרעיונות האחרונים שנותנים לרבים מאתנו אושר ורוגע רב.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה