יום שבת, 20 באוקטובר 2012

טיפול פסיכולוגי במאה ה-21


מאז שהחלה הפסיכולוגיה את דרכה ועד היום נולדו להן גישות וצורו ת טיפול שונות אשר כל אחת מהן נועדה לטפל בסוגים שונים של בעיות בנפש האדם. בכל מקרה עבורו ניגש מטופל לטיפול אצל פסיכולוג חשוב כי הטיפול יתאים לסוג הבעיה וכי המטפל יהיה בעל ניסיון בטיפול בסוג ספציפי זה. היום, בניגוד לעבר, אנשים ניגשים אל טיפול אצל פסיכולוג מסיבות שונות והסטיגמה על מטופלים שניגשים לטיפול פסיכולוגי חלפה ואיננה.

בעיות המביאות אנשים לחפש אחר פסיכולוג ולהתחיל טיפול פסיכותרפי


·         קושי במערכות יחסים – מדובר לעיתים בטיפול זוגי ובמקרים אחרים בטיפול בין בני משפחה כמו הורים וילדים וכדומה.
·         מצוקה נפשית – מתאפיינת בתחושות של דיכאון או חרדה שיכולות להופיע באופן פתאומי או שהם נמשכות כבר זה זמן מה.
·         משברים – שינויים במהלך החיים כמו גירושין או אפילו מעבר למקום מגורים חדש יכולים להביא עימם קשיים של הסתגלות לאדם.
·         תקיעות – הרבה אנשים חשים כי הם תקועים , כי הם לא מגיעים למיצוי ולהגשמה ולא מצליחים להעביר את עצמם לדרך חדשה ובריאה יותר.

טיפול בשילוב של גישות

הטיפול כיום הינו מתקדם וכאשר אנו ניגשים לפסיכולוג אנו נמצא כי הוא מטפל בשיטות שונות או אפילו יבצע שיחת הערכת מצב יחד עם עמית אחד או שניים שמטפלים בגישות שונות ובכך יקבלו זוויות ראייה מגוונות שיועילו באופן הטיפול ובכך בהתקדמות הטיפול הפסיכותרפי של המטופל. לעיתים אף נראה כי ישנם טיפולים קבוצתיים ולא באופן אותו למדנו להכיר מסרטים או סדרות בו ישנו רק טיפול של אחד על אחד , כאשר המטופל לרוב שרוי בשכיבה על ספת טיפול .

טיפול קצר לעומת טיפול ממושך

בניגוד לטיפולי הפסיכותרפיה שהיו נהוגים בעבר, כיום הטיפולים אצל פסיכולוג יכולים להיות קצרים וממוקדים. זאת כמובן בהתאם למצבו הספציפי של המטופל, שהרי יש מקרים בהם הטיפול צריך להיות לטווח ארוך וממושך יותר וטיפול אחר פשוט לא יספק את פתרון הבעיה אצל המטופל. גישות קצרות מועד התפתחו בעקבות חוסר הנגישות של טיפולים ארוכי טווח שהצריכו עלויות גבוהות שלאנשים רבים אין אפשרות להוציא בשל בעיות פיננסיות כאלה ואחרות. שיטות אלה דוגלות בשינוי אצל המטופל בעזרתן של טכניקות פשוטות אשר דורשות תרגול קצר, יחסית לטיפול ארוך טווח אצל המטופל.

טיפולים כאלה מתאימים במיוחד גם לקצב החיים של היום שהינו מהיר, ובו אין לאנשים רבים זמן רב להשתהות במהלכם של טיפולים ארוכים אצל פסיכולוג  ואינם משתלבים עם הפעילויות הרבות אותן יש להספיק במהלכו של יום. כמובן שטיפול מעין זה מצריך ניסיון רב וחשוב לגשת אל אנשים בעלי ניסיון בטיפולים קצרי טווח  על מנת שבאמת נוכל להפיק את אותה תועלת מטיפול מעין זה ונתקדם הלאה אל המטלה הבאה שלנו עם בעיה אחת פחות.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה