יום שבת, 3 בנובמבר 2012

הוראת חינוך מיוחד או ריטלין?


ריטלין הינה תרופה פסיכיאטרית המיועדת ללוקים בהפרעות קשב וריכוז. הוראת חינוך מיוחד נועדה לילדים עם לקויות למידה שונות ועד לבעלי פיגור שכלי ואוטיזים. בשנים עברו אבחנו את בעלי הפרעות קשב וריכוז כבעלי פיגור שכלי והיו מפנים אותם לקבלת הוראת חינוך מיוחד, אך בשנים האחרונות התברר כי אין צורך בפעולה שכזאת וכי ניתן להתגבר על הפרעות קשב וריכוז באמצעות טיפול פסיכולוגי או טיפול עם ריטלין.

מה זה ריטלין ?

הריטלין היא תרופה מקבוצה המכונה "מתילפנידאט" והיא עובדת על מערכת העצבים. למרות שהתרופה היא תרופה מעוררת יש לה גם השפעות מרגיעות. תרופה זו משפרת את הקשב והריכוז ומורידה את התופעה של ההיפראקטיביות, והיא אפקטיבית בשבעים עד תשעים אחוז מהמקרים.
השפעת ריטלין על המוח קשורה במוליכים העיצביים הקשורים בפעילות מכוונת מטרה ובריכוז. ריטלין משפיע על רמת השחרור והספיגה של מוליכים אלה ומאזנת את המערכות בתוך המוח. ריטלין רגיל פועל למשך ארבע שעות וריטלין לשחרור מושהה פועל למשך 6 עד 8 שעות וריטלין לשחרור ארוך  פועל כ 8 שעות. יש לזכור כי ככל שהתרופה משפיעה למשך זמן ארוך יותר גם כמות החומר הפעיל גדולה יותר ומשרד הבריאות מגביל את השימוש היומי ל 90 מ"ג.

ריטלין – תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כתוצאה משימוש ממושך של ריטלין הן חוסר תאבון, כאבי בטן וראש, קשיים בשינה, טיקים במקומות שונים, פריחות, הזעת יתר, דיכאון, בחילה, סחרחורת, התכווצויות שרירים בלתי רצוניות, ראייה מטושטשת וכדומה. בנוסף לתופעות לוואי אלה משימוש של ריטלין יש מקרים עם תופעות קשות יותר כגון: שינוי בלחץ הדם, פרכוסים, בלבול, חולשה או שיתוק, קושי בדיבור, קוצר נשימה, הפרעות התנהגות ועילפון.
הדעות חלוקות לגבי שימוש בריטלין ויש המדווחים על שיפור ניכר בהתנהגות ובהשיגי הילד שנוטל את התרופה, לעומת דיווחים אחרים המעידים על התמכרות לתרופה ללא שינוי אמיתי של המצב.

הוראת חינוך מיוחד לבעלי צרכים מיוחדים

כפי שנאמר כיום כבר כמעט ואין שולחים ילדים עם בעיות קשב וריכוז למסגרת של חינוך מיוחד. הוראת חינוך מיוחד מיועדת לילדים הלוקים בפיגור שכלי או באוטיזם. לימודי הוראת חינוך מיוחד מיועד להכשרת מורים ואנשי חינוך מקצועיים בשימת דגש לצרכים המיוחדים של תלמידי החינוך המיוחד. מסלול לימודים זה נחשב למאד יוקרתי והוא כולל הכשרה מיוחדת שמעבר ללימודי חינוך והוראה למערכת החינוך הנורמטיבית.
במערכת החינוך בארץ מוגדרים כעשרה אחוז מן התלמידים כבעלי צרכים מיוחדים שדורשים התייחסות והכשרת מורים ספציפית. לימודי הוראת חינוך מיוחד מעניק כלים מקצועיים לזיהוי הלקויות השונות ותמיכה בתלמידים כדי לסייע להם לממש את הפוטנציאל הגלום בכל אחד ואחד מהם. כבר בזמן הלימודים מתנסים תלמידי ההוראה לחינוך המיוחד בהוראה בשטח כדי להקנות להם נסיון מעשי בתקופת הלימודים עד כמה שניתן.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה