יום ראשון, 18 בנובמבר 2012

סרטן


המילה סרטן עצמה מהלכת אימה על אנשים רבים. למרות שכיום גילוי מוקדם של סוגי סרטן רבים יכול להוביל במקרים רבים להחלמה מלאה, עדיין מדובר במחלה שבשלבים המאוחרים שלה לרוב אינה ניתנת לריפוי. האימה שמטילה המחלה על האוכלוסייה נובעת בין היתר משום שמדובר במחלה שיכולה להתפתח לכדי כך שתשתלט על כל חלקי הגוף. אין מדובר במחלה סטטית אלא במחלה מתקדמת ומתמשכת שבסופו של דבר מתפשטת לכל חלקי הגוף וממיתה את החולה.


סרטן ממאיר ושפירבתהליך הנורמאלי בגוף מדי יום מתים תאים ותאים חדשים נוצרים במקומם. בתהליך הטבעי תאים חדשים מתחלקים רק כאשר ישנו צורך ברור לכך. סרטן מתחיל כאשר ישנה התחלקות ללא פרופוציות וללא התחשבות בצרכי הגוף. גידול שפיר הוא גידול שאינו הורס את הרמה שהוא נוצר ממנה. לרוב כשמדברים על סרטן מתכוונים לסוג הגידול הממאיר. הגידול הממאיר הוא גידול שמתחיל בתאים שלא מתחלקים בצורה נורמלית אלא בצורה חסרת סדר וללא פיקוח שמתחילים להשתלט על אברים סמוכים ולחבל בתפקוד שלהם. בנוסף מדובר על גידול שמסוגל להתפשט כאמור לכל חלקי הגוף ולחזור גם לאחר שהוסר בניתוח.


מחלה של גניםעל מנת שתא אחד יתחיל להיות סרטני ויתחיל להתחלק ללא בקרה הוא צריך לעבור סדרה של מוטציות, רצף של שינויים. בגוף שלנו ישנם גנים שנקראים אונקוגנים שגורמים להתפתחות סרטן בתאים בעקבות שינויים שהתחוללו בגן. מצד שני יש לנו גנים שנקראים גנים מעכבי סרטן שכאשר הם חסרים או נפגעים, נפגעת ההגנה הטבעית של הגוף מפני המחלה. פגיעה בגנים האלו שבמצבם הטבעי מספקים תשובה הולמת למחלת הסרטן יכולה להיגרם על ידי חשיפה לקרינה, כימיקלים שונים, וירוסים, חיידקים ועוד.


מאפיינים עיקריים של תא ממאירתא סרטני או תא ממאיר אינו זקוק לגורמי גדילה על מנת להתקיים ולשגשג. כל תא אחר בגוף ממתין לקלוט בקולטנים שלו גורמי גדילה שבמידה ולא יגיעו, יסיים את חייו. באופן דומה תאים ממאירים לא מגיבים לגורמים שאמורים באופן שגרתי להשרות עליהם עיכוב גדילה ומוות. בנוסף לכך תאי סרטן יכולים לחדור לרקמות ולייצר גרורות, לייצר לעצמם כלי דם חדשים שיזינו את הגידול שנוצר ולהשתכפל באופן בלתי מוגבל. כל התכונות האלו לא נרכשות בבת אחת. מדובר על תהליך הדרגתי מאוד שיכול לקחת לעתים שנים.


צורות שונות של המחלהחשוב מאוד להבין שכאשר מדברים על סרטן באופן כללי מתכוונים לקשת עצומה של מחלות. כל הגוף שלנו מורכב מתאים ומאחר ומדובר במחלה בה תאים מתחלקים בצורה לא פרופורציונאלית לצורכי הגוף, ניתן לומר שהיא יכולה להופיע בכל מקום בו יש תאים בגוף, כלומר בכל מקום. בין היתר סרטן יכול להופיע במח, בפה ובלוע, בריאות, בגרון, בדם, בעור במקומות שונים במערכת העיכול, במערכת המין הגברית או הנשית ועוד. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה