יום שני, 26 בנובמבר 2012

בריאות בגיל הזהב


כאנשים מבוגרים, רוב הסיכויים שאתם כבר לוקחים ויטמינים C, A ו-E אבל מה באשר לחומצה פולית שידועה גם כוויטמין 9B? אם אתם לא אוכלים הרבה ירקות בעלי עלים ירוקים, כבד או שמרי בירה, אז רוב הסיכויים שאתם לא מקבלים כמות מספקת מוויטמין זה.


מחקרים מלמדים שתוספת של חומצה פולית יכולה להפחית את המומים המולדים בין 72% ל-100%. לחומצה פולית יש גם תפקיד חשוב בחילוף החומרים של החלבון ובהיווצרות של חומצות אמינו. ויטמין זה הוכח גם כמסייע למערכת העיכול, למערכת העצבים ולבריאות הנפש.


לכן, אם אתם מתגוררים בבית אבות, בדיור מוגן, או מסתייעים במטפל ששלחה לכם אחת מאותן חברות סיעוד – כדאי לכם לוודא שהתזונה שלכם כוללת לא רק ויטמינים ומאכלים מזינים, אלא גם וויטמין 9B.
מאחר שרוב המזונות, מלבד כבד, הם מקור דל של חומצה פולית, ייתכן שיש לכם מחסור בוויטמין זה, אלא אם כן אתם אוכלים כמות גדולה למדי של כבד ועלי ירקות. התסמינים של מחסור בחומצה פולית כוללים: לשון דלוקה, קוצר נשימה, אובדן תיאבון, שכחה ועצלנות נפשית. כיוון שאלה יכולים להיות גם התסמינים של בעיות רבות אחרות, הדרך הטובה ביותר היא להתייעץ עם רופא ברגע שאתם סובלים מאחד מתסמינים אלה.


בנוסף לתזונה, גם סגנון וצורת החיים עשויים לפגוע בגוף או לבלום את ספיגת קבוצת ויטמין B כגון חומצה פולית: מחלת צליאק, אלכוהוליזם ותסמונות המעי הרגיז – הם שלושה דברים שיכולים לתרום לחוסר בחומצה פולית.
מחקרים שנעשו באוכלוסייה מבוגרת הראו שלחומצה הפולית יכול להיות תפקיד גם בדיכאון. שלושת הויטמינים 9B, 12B, 6B חייבים לעבוד יחד על מנת לשפר מצב של דיכאון, וצריך לקחת אותם כתוספי מולטי ויטמינים לאחר התייעצות עם רופא. ויטמינים אלה מפחיתים את כמות ההומוציסטאין בגוף. להומוציסטאין תפקיד בגרימת הדיכאון.


חלק מהמחקרים הראו גם שנטילת רמות גבוהות של חומצה פולית, בנוסף לבטא קרוטן, ויטמין C וסיבים תזונתיים – עשויה להפחית את הסיכון לחלות בסוגי סרטן מסוימים. מחקר שחקר חמישים אלף נשים הראה שנטילת כמות מספקת של חומצה פולית הפחיתה את הסיכון לסרטן השד. בנוסף, מחסור בחומצה פולית קשור גם למחלות לב ולפוריות של הגבר.
אם אתם מתכוונים לקחת חומצה פולית כתוסף מזון, התייעצו קודם כל עם הרופא, שגם ימליץ לכם על המינון המתאים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה