יום ראשון, 18 בנובמבר 2012

שלפוחית רגיזה אצל גברים


אחת הבעיות השכיחות בגיל המבוגר היא בריחת שתן או דליפת שתן. הגורמים לבעיה רבים מאוד ובטקסט הקצר שלפניכם נעסוק מעט בתחום של שלפוחית רגיזה אצל גברים. לרוע המזל מדובר במעין טאבו חברתי שאין מרבים לעסוק בו בפומבי. מעניין הדבר שבעיות בריאותיות הן לרוב נושא שדנים בו בפומבי. לרוב האנשים אין שום בעיה לשוחח ולדון על מגוון רחב של בעיות בריאותיות, החל מבעיות לב וכלי דם, מחלת הסרטן וניתוחים שונים. עם זאת, דווקא על בריחת השתן אין איש מדבר. בדיוק לצורך כך החלטנו לחבר את הטקסט הקצר שלפניכם.


שלפוחית רגיזה אצל גברים – מאפייניםישנן סיבות רבות לבריחת שתן בגברים אך תחילה נאפיין את התופעה. מדובר על מגוון של תופעות שנעות על צירים שונים של דרגות חומרה, תכיפות ותדירות. ישנם כאלו שיסבלו מבריחה מועטה של מספר טיפות לעתים נדירות וישנם כאלה שיסבלו מחוסר שליטה מוחלט בסוגרים. לעתים הדבר מתבטא רק בהשתנה מרובה או בדחיפות לתת שתן במהלך שעות היום ולעתים הדחף יעיר את הסובל משנתו אפילו מספר פעמים בלילה. ישראלים רבים סובלים מהבעיה של שלפוחית רגיזה אצל גברים ומדהים לגלות כמה פשוט לטפל בבעיה. אך כמו כל בעיה רפואית, הטיפול מתחיל בהכרת הבעיה ובשיחה פשוטה עם הרופא המטפל.


עובדות חשובות שיש להכירראשית נספר מעט על שכיחות הבעיה. שלפוחית רגיזה אצל גברים נפוצה בדיוק כמו שלפוחית רגיזה אצל נשים. בספרות המקצועית הנתונים מצביעים על כך שאחד משישה סובל מהתופעה בדרגות חומרה שונות וכי הבעיה נוטה להחמיר ולהופיע יותר בגיל המבוגר (בני 65 ומעלה). שלפוחית רגיזה אצל גברים משמעה בעייתיות ביכולת אגירת השתן בשלפוחית השתן. התדירות התקינה הנורמטיבית של ההשתנה היא כאחת לשעתיים. במידה ואתם סובלים מהשתנה מדי שעה וחצי או פחות מזה, ייתכן ואתם סובלים מהבעיה.


איך מאבחנים?על מנת לאבחן את התופעה יש לשלול ראשית גורמים אחרים לבעיה. במידה וחולה מתלונן על תדירות גבוהה של מתן שתן, על יקיצות רבות שמתרחשות במהלך הלילה לצורך מתן שתן, על קשיים בהתאפקות ואף על בריחת שתן לעתים, צריכה להידלק נורה אדומה. לאחר ששוללים גורמים נוספים, ניתן להכריז על הבעיה כנובעת משלפוחית רגיזה. גורמים נוספים יכולים להיות ערמונית מוגדלת או סרטן בשלפוחית השתן, נטילת כדורי שינה, תרופות הרגעה, תקופות נגד דיכאון או חרדה וכיו"ב.


הטיפולכיום ישנן מגוון תרופות שמיועדות לטיפול בבעיה. מדובר לרוב על תרופות מסוג חוסמי קולטנים מוסקריניים. תרופות אלו שמיועדות לטיפול בבעיה של שלפוחית רגיזה אצל גברים ונשים כאחד גורמות להרפייה של שרירי השלפוחית וכך מאפשרות לה לקלוט ולהחזיק כמויות גדולות יותר של שתן. תרופה נוספת ידועה בשם טוביאס ולה נתוני הצלחה מרשימים. שוחחו עם הרופא המטפל שלכם על מנת לבחור את הטיפול המושלם עבורכם. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה