יום שלישי, 18 בדצמבר 2012

חשיבות המזכירה הרפואית ברפואה משפחתית


רפואה משפחתית היא המפתח לשמירה על בריאות המשפחה לפני הכל. רפואה משפחתית או רופא המשפחה הוא הרופא המכיר אתכם מגיל צעיר ומלווה אתכם במהלך רוב שנות חייכם. מעבר לנתונים היבשים של בדיקות ונטילת תרופות, כאבים פה ושם ועריכת בדיקות תקופתיות, רופא המשפחה מכיר אתכם ואת גופכם יותר טוב מכל אדם אחר. רופא המשפחה מהווה את הצומת החשובה היכולה להפנות אתכם לרופא מומחה או לטפל בכם בו במקום במידת הצורך והעניין. כדי להצליח במשימה זו על הרופא להעסיק מזכירה רפואית שתוכל לבצע את כל המטלות הנדרשות כדי לשמור על רציפות הטיפולים והביקורים של המטופלים.


חשיבותה של המזכירה הרפואיתרבים טועים לחשוב כי מזכירה רפואית הינה אישה שנקלעה במקרה למשרדו של הרופא ובמקום להתקשר אל ספקי חלפים כמו שעושה מזכירה במוסך היא מתקשרת  לבתי מרקחת שונים. המצב כלל לא דומה.
מזכירה רפואית היא בוגרת קורס מזכירה רפואית הנמשך כשמונה חודשים וכדי להתקבל נדרשים  12  שנות לימוד וצלחה בבחינות מטעם משרד התמ"ת הנערכות 3 פעמים בשנה. כלומר, שכדי להיות מזכירה רפואית יש ללמוד קורס מזכירה רפואית מיוחד הכולל בין היתר מבוא למקצוע הנ"ל, סודיות ואתיקה מקצועית וכיצד לטפל בסודיות הרפואית ואיך להודיע לקרוב משפחה על מצב המטופל וכדומה.
קורס מזכירה רפואית כולל גם לימודי מבוא לרפואה ואנטומיה ממש כמו בבית ספר לרפואה, וגם לימודי פיזיולוגיה ברמה בסיסית כדי שהמזכירה תבין על מה מדבר איתה הרופא בנושאים אלו, וכיוצא באלה לימודים תיאורטיים. בנוסף לכך, מכשירים את הלומדת בארגון וניהול בשירותי הבריאות השונים ואם עליית תחומי האחריות שלה כן היא נדרשת למיומנויות ניהול גדולות יותר. במסגרת הלימודים תקבל הלומדת קורס מזכירה רפואית גם הכשרה בתקשורת בינאישית ומתן שירות שבו תלמד הכל אודות דרך הדיבור עם המטופלים ובני משפחותיהם. ולבסוף תלמד התלמידה הכל אודות המשרד הממוחשב ושליטה במערכות מידע רפואי ברשת הכוללות את קופות החולים השונות ומוסדות בריאות נוספים.
לאחר שהבנו כי מזכירה רפואית איננה סתם מזכירה ונעשים מאמצים רבים כדי להעניק לה כלים למימוש תפקידה, הרי ניתן להבין מכך את חשיבותה הרבה במערך הרפואה המשפחתית וחשיבות השתלבותה בין רופא המשפחה ובין המטופלים עצמם.


מזכירה רפואית - הצומת החשובה שבין המטופלים למוסדותחשיבותה של המזכירה הרפואית באה לידי ביטוי ברמות שונות, החל מתשומת הלב שהיא מעניקה למטופלים מרגע ההמתנה שלהם ועד לשחרורם על ידי הרופא, ובהמשך ליצירת קשר בין המטופלים למוסדות וארגוני הרפואה השונים, כדי לעזור בקביעת תורים לבדיקות שונות או לרופאים מומחים שונים, וכמו כן בעזרה והכוונה של המטופלים לבתי המרקחת והסבר אודות התרופות שהם מקבלים וכדומה. בנוסף לכל אלה מזכירה רפואית טובה מכירה את המטופלים באופן אישי ולא רק על פי המספר שלהם על גבי הכרטיס המגנטי. הקשר האישי הזה עוזר הן לרופא והן למטופל.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה