יום ראשון, 30 בדצמבר 2012

כיצד סוכרת משפיעה על התא המשפחתי?


מחלת הסוכרת היא מחלה אשר יכולה להתפרץ הן אצל ילדים, הן אצל נערים מתבגרים, והן אצל אנשים מבוגרים. טבעה של המחלה, הוא בחוסר היכולת של תאי הגוף לקלוט את הגלוקוז שמגיע מהמזון שאותו אנו צורכים. כתוצאה מכך, נוצר מצב של כמות גדולה של גלוקוז בתוך הדם, כאשר הדבר עלול להוביל להתפתחות של מחלות שונות בגיל צעיר. כמו כן לסוכרת פותחו לאורך השנים גם מספר טיפולים שונים. חלק מהטיפולים קשורים בשינוי תזונתי. חלק קשורים בהזרקה של אינסולין לגוף, וחלק קשורים בטיפול תרופתי שניתן, בעיקר לסוכרת מסוג 2. מכל מקום, חשוב להבין שמחלת הסוכרת יכולה להשפיע רבות על התא המשפחתי - בפרט אם מדובר על הסוג הראשון, אשר בו לוקים ילדים ונערים.

איך אפשר להתמודד?

במידה ואתם מגלים כי לאחד מבני המשפחה יש סוכרת, חשוב מאד ליצור עבורו מנגנון של תמיכה, ורצוי שיהיה רחב ככל הניתן. חשוב מאד מצד אחד לתמוך בבן המשפחה, אך לא לעודד יתר על המידה מצב של רחמים. מילת המפתח היא איזון. אם לדוגמה אתם מגלים שילד שלכם יש סוכרת, חשוב מאד להבין כי הוא יכול בהחלט לחוש לא מעט תחושות שליליות בעקבות הגילוי. חשוב מאד שההורים יהיו שם למענו ויסייעו לו להתמודד עם המצב החדש. עם זאת, בפסיכולוגיה של מחלות מדובר תמיד על יצירת מנגנון עצמאי של הילד, ככל האפשר. סוכרת היא מחלה כרונית. ככזו, היא דורשת לא מעט טיפולים, שימשכו למשך כל חייו של האדם החולה, ולשמירה קפדנית במיוחד על תזונה. ככל שהילד גדל ומתפתח, אפשר כמובן לתת לו יותר ויותר כלים להתמודד עם התופעה באופן עצמאי. נהוג לציין כי ילדים שלוקים בסוכרת מגיל 10 ומעלה, יכולים להזריק אינסולין בעצמם.
חשוב מאד להבין כי סוכרת משפיעה לא רק על הילד עצמו. הסוכרת יכולה בהחלט להשפיע גם על אחיו של הילד. באופן טבעי, בשלבים הראשונים לאחר גילוי המחלה, הילד החולה מקבל תשומת לב רבה. עם זאת, חשוב מאד לא לזנוח גם את אחיו הגדולים והקטנים. זה בהחלט יכולה להיות הזדמנות טובה לצאת לכמה שיותר חופשות משפחתיות לחיזוק התא המשפחתי.
תופעה נוספת שמתרחשת לעתים קרובות כאשר הילד לוקה במחלה כרונית כמו סוכרת, היא התערבות מיידית של הסבים והסבתות. זו תופעה מעניינת מאד שנחקרה לאחרונה, והוכח כי אכן רוב הסבים והסבתות נעשים מעורבים מאד בחיי הילד. עם זאת, גם כאן רצוי לשמור על מינון בריא מסוים, שכן הקשר החשוב ביותר הוא הקשר של ההורה עם הילד, בפרט על רקע המחלה.

לא מסתירים, ומסייעים להתמודד

בעצם, בהתמודדות של התא המשפחתי עם סוכרת חשוב מאד לחשוף בפני כל המשפחה את הפרטים על המחלה עצמה, להסביר מהם הטיפולים הנדרשים, ולהסביר גם האם הולכים להיות שינויים בחיי המשפחה. לעתים קרובות ההורים נמצאים יותר בבית בשלבים הראשונים של המחלה, ובמקרים של סיבוכים - ההורים כמובן צריכים להיות זמינים במיוחד. עם זאת, בחיי היום יום חשוב מאד לשדר לכל בני המשפחה כי הכל מתנהל כרגיל, וכי מחלתו של הילד אמנם קיימת, אך איננה מהווה נטל. כך אפשר לשמור על התא המשפחתי תקין, גם אם לאחד מבני המשפחה יש סוכרת.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה