יום שני, 21 בינואר 2013

טיפים לטיפול באקנה


אקנה, פצעי בגרות, חצ'קונים, איך שלא תבחרו לקרוא להם, כולם סובלים מהם בשלב זה או אחר של חייהם בדרגות חומרה משתנות. התקופה בה הם נפוצים באופן מיוחד היא תקופת גיל ההתבגרות. בעברית צחה התופעה נקראת חטטת ומבחינה רפואית מדובר על דלקת של בלוטות החלב וזקיקי השערות. רבים לא יודעים זאת אבל מקור הדלקת הוא תגובה לא מותאמת להפרשת הורמון המין הגברי, הלא הוא הטסטוסטרון הידוע לשמצה. ההפרשה והתגובה הלא מאוזנת מאפיינות במיוחד את גיל התבגרות ומקור השם אקנה מגיע מהמילה היוונית, אקמה שמשמעותה שיא החיים.

תסמינים של אקנה

התהליך של יצירת אקנה פשוט יחסית. מדובר על הפרשה של שומנים מבלוטות החלב שמשתלבת עם תאי עור מתים או גורמי זיהום אחרים שבסופו של דבר מובילה לסתימה של זקיקי שיערות. הפרשות השומן מצטברות במהלך הזמן והנקבובית הסתומה מהווה קרקע נוחה להתפתחות חיידק האקנה. בעקבות נוכחות החיידק מתפתחת תגובה דלקתית שיוצרת את הפצעים שמופיעים לרוב באזור הפנים אבל בהחלט יכולים להתפשט גם לאזורים אחרים בגוף כגון הכתפיים, החזה והגב.

גורמים

עולם המדע לא יודע עדיין מדוע ישנם אנשים שסובלים מן התופעה בעוד אחרים חסינים אליה אך נראה כי ישנו מוטיב גנטי לתופעה. בין היתר ידוע כי פעילות הורמונלית מוגברת כמו למשל בזמן המחזור החודשי או בזמן ההתבגרות המינית יכולה להוביל להתפתחות התופעה, מתח נפשי, הצטברות של תאי עור מתים וכמובן שימוש בתרופות מסוימות כגון סטרואידים גם כן תורמים לתופעה של אקנה.

טיפול בפצעי בגרות

הטיפול באקנה משתנה בהתאם לגורם לתופעה. מדובר בעיקר על טיפול בבעיות חוסר האיזון ההורמונלי, בהפרשת השומנים המופרזת מבלוטות החלב, סילוק תאי העור המתים שמובילים לסתימת הנקבוביות או סילוק החיידקים מזקיקי השערה. טכניקות מסוימות מסלקות את שכבת העור היבשה בעזרת בד מחוספס או כימיקלים שונים כדי למנוע את ההצטברות של תאי העור המתים.
חשוב להבין דבר אחד עקרוני וחשוב – כיום תעשיית התכשירים למניעת או להקלה על אקנה מגלגלת מיליוני דולרים מדי שנה. למרות זאת, לא מעט תכשירים כאלו לא הוכחו באופן מדעי כיעילים. ההמלצה הגורפת היא לא לבחור תכשירים באופן עצמאי ולהתייעץ עם רופא עור שמתמחה בטיפול בתופעה. תכשירים רבים לא רק שאינם עוזרים אלא שאף עלולים להוביל לתופעות לוואי לא נעימות ולהחמרה במצב.

מה אסור לעשות בשום אופן

אקנה עשויה להוביל לצלקות חמורות בעור הפנים במקרים מסוימים. חשוב מאוד להימנע באופן מוחלט ממגע עם הפצעים המוגלתיים. אסור בתכלית האיסור לפוצץ אותם, לחטט בהם או לרוקן אותם מתוכן בשום צורה. פעילויות שכאלה רק יחמירו את המצב ועלולות לגרום לנזק בלתי הפיך לעור הפנים. מומלץ מאוד להימנע מנטילה עצמאית של תרופות ולהתייעץ כפי ציינו ברופא שמתמחה בתחום בלבד.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה