יום רביעי, 20 בפברואר 2013

בריאות מנטלית


כולם מברכים אותנו  : "שתהיה בריא" . וכך הלאה,   אבל איך משיגים בריאות טובה? האם בריאות טובה היא בכלל בידינו  ואו שמא היא גזירה משמים? האם האדם יכול להיות אחראי לבריאותו? יכול לשפר את בריאותו ?  מהי בריאות טובה?

הרפואה מדברת על מחלות,  לא על בריאות.  הרופאים לומדים  על מחלות ולומדים איך לאבחן מחלות. הרופאים רוצים למצוא מזור למחלות . הם לומדים גם את תורת התרופות פרמקולוגיה,איך הגוף מגיב לתרופות והחומרים העדיפים . הרפואה מאמינה שאם תוקפים את המחלה, ניתן להשיג בריאות טובה.

גישת הרפואה היא טיפול אגרסיבי במחלה ובגילוייה החיצוניים:  קח אקמול ותרגיש יותר טוב.   כואב לך ? קח אופטלגין וכך הלאה. בדיקות דם יחשפו אצל החולה סדרה של מחלות  כולסטרול,  סוכרת,  צמיגות דם,  תפקוד בלוטת התריס וכדומה וכך בניסיון לטפל בכל המחלות השונות הלך היקף המכירה של תרופות מרשם בארה"ב וגדל פי שניים ב-8 השנים האחרונות!  

לא בטוח שבריאות תקינה תושג בדרך זו, אבל ללא ספק ייצור התרופות הלך וגדל. ד"ר ריי סטראנד (M.D.)  בספרו : "מה שהרופא שלך אינו יודע על רפואה תזונתית עלול להרוג אותך" טוען שההיגיון הבריא דווקא אומר,  שקל יותר לשמור על בריאות מאשר לזכות בה מחדש באמצעות התרופות.

ואם מדברים על בריאות,  לא פחות חשוב לדבר על בריאות הראש  והכושר הרוחני –

ד"ר דוד פסיג בתוכנית רדיו  "מעבירים לראשון"  ב11 ב יוני 2005,  נשאל איך מקיימים בריאות ראש וכושר רוחני טוב. היו לו הצעות רבות וטובות,  הסיבה שהוא נשאל את השאלה הזאת נובעת מכך שאחת הבעיות של הדור המבוגר,  שבהרבה מקרים הגוף מאריך חיים יותר מהמוח שלנו . בכל זאת הרפואה והתזונה מאפשרים לגופנו להגיע לגילאי 80-90 בבריאות יחסית טובה,  אבל המוח מזדהם ומאבד מחיוניותו הרבה לפני הגוף.  חז"ל,  אמרו שהאדם הוא מה שהוא מכניס לפיו והם התכוונו בעיקר למוח שלו,  שימשיך להפעיל אותו כמה שיותר . גם  תזונה נכונה היא כלי לסייע לאדם לשמור אל צלילות מחשבתו.


אורח חיים כמתכון לבריאות טובהאורח חיים בריא הוא קודם כל חיים ללא עישון סיגריות . ידוע שעישון סיגריות הוא גורם מספר 1 של מחלות רבות כגון סרטן ריאה,  מחלת ריאות חסימתית,  מחלות כלי דם . עישון מפחית כמות ויטמינים בגוף . גורם לגוף לדחות חומרים מזינים ולמנוע ספיגה של חומרים חיוניים. 

אורח חיים בריא הוא גם קיום מעקב קבוע על גופנו על ידי  בדיקות דם שגרתיות שיעשו מעת לעת. חשוב להדגיש כי בדיקות דם שגרתיות,  לא פולשניות ולא מאיימות הם אמצעי מעולה לחשוף את הבעיות ולאפשר טיפול מוקדם ומונע.
שילוב ספורט בחיי היום יום,  הליכה בשטח פתוח באוויר הצח,  בחברותא, בשביל הנפש,  באוויר הצח בשביל הריאות. טיול על יד הים כדי לנשום אוויר צח, צעידה על הליכון בחדר כושר כדי לשרוף קלוריות. בניית עצם על ידי הרמת משקולות מתונה,  ואו כל פעילות ספורטיבית אחרת העובדת על ההתרגעות הנפשית ואו  על השרירים כגון יוגה,  רפלקסולוגיה,  שימוש בדמיון מודרך  לחיזוק הנפש והגוף. אין כמובן לשכוח שמנוחה,  ושינה  טובה אחראים גם הם על שימור ושיפור בריאותנו. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה