יום רביעי, 20 בפברואר 2013

בריאות ומבוגרים


בריאות היא הברכה הכי חשובה בה נוכל לברך אדם אחר ולאחל לעצמנו, בריאות ושימחה. בריאות הינו פרמטר שיותר ניתן לשליטה מאשר שימחה. ברור שיש פרמטרים בבריאות שאינם ניתנים לשליטה ואינם קשורים למדע, אך בעיקרון בבריאות ישנם הרבה פרמטרים בהם כן ניתן לשלוט. עובדה זו מביאה חשיבות עליונה לתפקידו של הרופא כיוון שביכולתו לזהות בעיה ולטפל בה לפי ראות עיניו. לא פעם אופן הזיהוי והטיפול עשוי לשפר משמעותית את מצבו של האדם.


הבדליםמבוגרים נוטים יותר לבקר בקופות החולים ולעבור מגוון של טיפולים. טיפולים משקמים, טיפולים מונעים, או פשוט טיפולים שיגרתים. האדם המבוגר נוטה לחלות יותר מאדם צעיר ואצלו כל תקלה קטנה עשויה להפוך לבעיה בריאותית בעלת היקף יותר גדול. לדוגמה אם נשווה בין ילד שנופל לבין אדם מבוגר שנופל, סביר שנמצא את הילד קם על רגליו וממשיך לרוץ בעוד שהאדם המבוגר עשוי לשבור את הצלעות, דבר שישפיע עליו למשך חודשים ארוכים.


תרופותהגוף כמו הצמח מזדקן עם הזמן, קמל מאבד מחיוניותו. הרפואה של היום בעלת אמצעים מרשימים ביותר, על מנת לטפל בתופעה ולהטיב את איכות חייו של האדם המבוגר. לשם כך יש תרופות שאותן לוקחים באופן יומיומי לטובת חיוניות תפקוד מערכות החיסון וישנן תרופות מאוד יעילות לטובת טיפול נקודתי בסוגי המחלות השונים. כיום ידוע שאנשים מבוגרים חיים שנים רבות יותר מבעבר וזאת עקב הרפואה המתקדמת. ברור שישנה חשיבות גם להיבט הנפשי ולמצב הרוח, אך בפרמטרים אלו יש להשקיע ע"י חברה.


כלבאנשים הם חיה חברותית. אנשים צרכים חברה, משהן לדבר עמו, לשתף אותו, לתקשר עמו, אחרת זה יכול להוביל למצב של דיכאון ומכאן למצב של חולי. אחת מהבעיות המרכזיות של הציבור המבוגר הוא החוסר בתקשורת. אנשים מבוגרים מאבדים לאט לאט את חבריהם כך שהם משנים בהדרגה סטטוס, מטיפוס חברותי ליותר בודד. על כן לא פעם מומלץ על אימוץ כלב, חיה ידידותית ומתקשרת ששומרת עליהם מבדידות ואף גורמת להם להיות פעילים גופנית.


הרגל בעיתיטלויזיה מהווה גורם שמסכן את הבריאות, אין מדובר בקרינה בעייתית, אלא בהרגל שמתפתח ומשתלט על שגרת היום ומונע פעילות גופנית שמאוד חשובה לבריאות הגוף, גם מבוגרים וגם צעירים חשופים לסכנה זו. אין זה אומר שיש להימנע מפעולה זו באופן גורף אלא שנתון זה פשוט מצביע על צורך להוריד את מינון הצפייה. מצד שני טלויזה כן מהווה סוג של חברה, אך יש לשים לב שהיא אינה משתלטת על השגרה. בארה"ב  יש מונח ידוע הנקרא " Couch Potato" , מונח שמתייחס לתופעה הנ"ל ומציף את הבעייתיות שבתופעה.


קשר ישירלסיכום ניתן לומר שהציבור המבוגר של היום זוכה לתנאי רפואה מצוינים, תנאי רפואה שמאריכים את חייו ומשפרים את איכותם. במקביל יש לשים לב גם לצד הרגשי, כיוון שיש קשר ישיר בין הבריאות הנפשית לבין הבריאות הפיזית, במיוחד לפי הגישה ההוליסטית. חשוב לדעת שטיפול נכון בשתי הסיטואציות עשוי לעזור ולתרום משמעותית.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה