יום רביעי, 20 בפברואר 2013

בריאות הציבור


לא אחת נדרשים מפרסמים לפרסם מודעות העוסקות בנושאים מתחום הבריאות. מודעות העוסקות בבריאות הציבור הפכו לשכיחות יותר בשנים האחרונות, בשל הגברת התודעה שהאחריות למניעת מחלות,  ולקיום חיים בריאים וחינוך לבריאות מוטלים על הציבור . חולים מהווים נטל על קופת המדינה,  וככל שיהיו פחות חולים אפשר יהיה לספק לחברה בריאות טובה יותר .


הגברת תודעת הציבור לבריאותפרסום מודעות החושפות את הנזקים הנגרמים לחברה בצריכת סמים ואלכוהול,  בעישון סיגריות ונרגילות,  בחשיפה מוגברת לשמש,  במאמץ יתר, באי שתיית מים מספקת,  בחימום בגז,  בחשיפה לקור,  נזקים בצריכת מזונות תעשייתיים מעובדים  וכדומה,  בצורה אמיצה כנה וחושפנית,  עשויים להגביר את התודעה של הפרטים לבריאותם  לשנות הרגלי צריכה שלהם  ולמנוע מהם  להיות נטל על החברה.  

מודעות חוצות,  פרסום מודעות באמצעי התקשורת, הם כלי חשוב במערך הכולל להגברת המודעות לבריאות. תפקיד החברה לסייע לפרט לשמור על בריאותו. מעשנים רבים יאמרו העישון זאת בעיה פרטית אישית  ולא של החברה,  והוא כפרט יחליט  אם להפסיק או לא,   אבל ברור לכל שאם יהיה חולה,  החברה תטפל בו. בריאותו בידיו במקרה הזה והוא הורס אותה במו ידיו, ותפקידנו להצילו מידיו אלה.


בריאות הדור הצעירבריאות הנוער גם היא על כתפי החברה . מערכת החינוך צריכה לחנך גם  לבריאות . הנוער חשוף היום להרבה יותר גורמים המאיימים על בריאות גופו ונפשו.  הוא חשוף מגיל צעיר מאוד לעישון  מאחר שגיל המעשנים ירד בהדרגה במשך השנים, כבר בבית ספר יסודי יש ילדים מעשנים. הוא חשוף לסמים הנמצאים בנגישות גבוהה לתלמידי בית ספר.
 הנוער חשוף לאלכוהול שנגיש בכל בית,  מיותר להדגיש  שתעשיית המזון מספקת היום אין סוף מוצרים המזיקים לבריאותם . אין בריאות בחטיפים עשירים בצבעי מאכל,  בשמן טראנס,  בחומרים ממכרים,  במזונות אחרים משומרים,  חומרי שימור,  תוספים שונים,  אין בריאות בפחמימות ריקות  באוכל מהיר.


גורמים לבריאות לקויה בקרב בני נוערבריאות הנוער נמצאת בסכנה משום שהנוער חשוף לטלביזיה לקולנוע רוצה לחקות את השחקניות השחקנים,  עיצוב הגוף הופך לאובססיה והפעילות הנלוות פוגעת בשרירים,  צריכת מזונות הנמכרים בחדרי כושר מזיקה הם לא תמיד נושאים תו תקן,  אכילת חומרים משלשלים כדי לרזות,  אכילת חומרים כדי להקיא וכך הלאה בצורה שיטתית כדי להיות כמו השחקנים הורסים את בריאות הנוער היום.


מה ניתן לעשות?מכוני כושר מטופחים ,  קבוצות יוגה בפארק,  חופי ים נקיים ואמצעי כושר מפוזרים מהווים חגורת ביטחון לשמירה על בריאות הציבור. אם הרופאים חושבים שבריאות מושגת על ידי תרופות הרי שמאמר הזה רוצה לומר שהשאיפה של הציבור צריכה להיות תגבור אמצעים לשיפור לחיזוק הגוף והנפש כך שכל אחד גם כאלה הנוטלים תרופות יוכלו לחיות חיים טובים ובריאים .

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה