יום רביעי, 13 במרץ 2013

כושר זו הדרך לחיות בריא – 10 טיפים לעשיית כושר נכון


כבר תקופה ארוכה שבכל פעם מחדש צצות תוצאות ממחקרים חדשים על התזונה והדרך לאכול נכון בכדי להגיע לכדאי בריאות מיטבית. ואכן, התזונה היא ככל הנראה נדבך משמעותי בשמירה על גוף בריא, אך חייבים לשלב אותה עם כושר, לפחות בסיסי. בעידן בו רבים עובדים מהבית או מול המחשב למשך שעות רבות ובשעות הפנאי צופים בטלוויזיה, ישנם כמה שלבים פשוטים בדרך לכושר בריא וחשוב.
1.      להזיז את הגוף - הטיפ הראשון ואולי החשוב ביותר, קשור לעובדה שצריך להזיז את הגוף ולא להישאר באותה תנוחה למשך זמן רב. לא משנה אם עובדים מול המחשב למשך שעות ארוכות או לחלופין עובדים בעבודה בה עומדים במהלך כל המשמרת – חשוב לדאוג להחליף תנוחות אחת לחצי שעה לפחות ולנסות להזיז את הגוף. אם יושבים הרבה, כדאי לקום, ואם עומדים למשך זמן רב כדאי לזוז מעט או לשבת כמובן, בכדי לא להכביד על הרגליים והגב. כמו כן, ניתן לגשת גם אל חדר כושר בתל אביב או ליד מקום המגורים ולבצע בצורה מבוקרת את הפעילות.

2.      ללכת - טיפ שני ופשוט כמעט כמו הטיפ הראשון – טמון בעובדה שבני האדם והיצורים החיים צריכים פשוט ללכת. מחקרים אחרונים קובעים כי צריך ללכת לפחות 10,000 צעדים ביום. בכדי למדוד כמות שכזו בקלות, ניתן להשתמש בפדמוטר אשר מונח על הצוואר או מוצמד למכנס ובכך סופר כל צעד.

3.      לשים לב לכל הגוף - כמעט לכולם יש אזור בגוף אותו הם מעדיפים לשפר, לחזק, לחטב ולעצב. הניסיון לשיפור האזור הזה באמצעות כושר גופני הוא מבורך כמובן, אך חשוב לזכור גם את כל שאר האיברים בגוף, אותם ניתן לחזק במהלך האימון. כך למשל, עבודה על חיזוק השרירים יכולה להשתלב עם פעילות אירובית ולשפר גם את סיבולת הלב והריאות.

4.      תרגילים בבית - חדר הכושר הוא תמיד מקום מצוין ליצירת אווירת של פעילות בתוך שניות וכן גם לשימוש במתקנים אותם לא ניתן למצוא בבית. עם זאת, בכדי לפחות להתחיל, ניתן לעשות תרגילים אפילו בבית. התרגילים הקלאסיים הם כפיפות הבטן ושכיבות הסמיכה. ניתן להתחיל בחזרות בודדות בכל פעם ולמשך שלושה סטים. במהלך הימים ניתן להרים את הכמות.

5.      עזרים נוספים - מי שרוצה להרים את רמת הקושי לתרגילים בבית, יכול לרכוש משקולות לידיים וכן גם הליכון. באמצעות המשקולות ניתן לבצע פעילות אירובית וכן תרגילים שונים לחיזוק הידיים והרגליים (במידה וקונים משקולת מתאימה). כמו כן, הכנסת הליכון אל תוך הבית מאפשרת לרוץ בכל זמן פנוי, גם כאשר צריך להיות עם הילדים בבית.

6.      חדר כושר - בכדי להגיע לכדי תוצאות ממשיות וחיוביות, מומלץ להגיע אל חדרי הכושר. בחדרי הכושר עובדים מדריכי כושר מוסמכים אשר מסוגלים להכין תוכנית אימון מותאמת אישית לכל מתאמן חדש או וותיק. כמו כן, ניתן לבצע תרגילים במתקנים שאין בבית ולהגיע לכדאי תוצאות טובות לאורך זמן.

7.      מים - בקיץ וכן גם בשאר עונות השנה, המים רלוונטיים לאימון הגופני משני בחינות שונות לחלוטין – האחת קשורה בהחזרת נוזלים חיוניים לגוף והשנייה באימון באמצעות מים. במידה וריצה, הליכה וכל פעילות גופנית אחרת מחממת את הגוף יותר מדיי ומפריעה, ניתן להתאמן בבריכות מסודרות. בשחייה, סיבולת לב ריאה משתפרת וכן גם שרירים רבים.

8.      דרגות קושי - גוף האדם לא יכול להגיע לתוצאות מקסימאליות כבר בפעמים הראשונות, ולכן חשוב לזכור כי כושר גופני הוא תהליך שתוצאותיו מגיעות אך לאחר שמוכיחים עבודה של ממש. בתחילה, ניתן להתחיל בדרגות קושי פשוטות במיוחד ולבצע אימון של 10 דקות בלבד לאנשים בעלי לחץ דם גבוה. רק לאחר מכן ניתן להרים את משך הפעילות.

9.      תרגילי מתיחה - בכל יום, כדאי לבצע מתיחות שונות בכדי לשחרר את השרירים. כדאי לתת דגש משמעותי על הגב, צוואר, ידיים ורגליים, כאשר ניתן לבצע גם תנועות אגן בכדי לשחרר את הגב התחתון. כמו כן, ניתן לבצע את חלק מהמתיחות במקלחת, תחת המים החמים ולשחרר את השרירים באמצעותם.

10.  אפילו מול הטלוויזיה והמחשב - גם אם היה יום עמוס במיוחד וכעת רק רוצים לשבת מול הטלוויזיה, ניתן לבצע כמה תרגילים בסיסיים. ראשית, חשוב להזדקף ולכופף מעט את הגב בזמן שצופים בטלוויזיה ובכך לחזק אותו. כמו כן, ניתן לבצע תרגילים לעורף באמצעות קירוב אוזן שמאל לכתף שמאל ולאחר מכן גם בצד השני.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה