יום רביעי, 13 במרץ 2013

מנתחי עמוד שדרה

כאשר כאבי הגב בלתי נסבלים, כאשר קיימת בעיה תפקודית של הגפיים או אפילו אי שליטה בסוגרים, לעיתים אין מוצא אחר מלבד ניתוח בעמוד השדרה. השאלה האם לעבור ניתוח או לא, נשאלת על ידי כל אדם שסבל או סובל מבעיות עמוד שדרה וכאבים נוראיים. בעקבות ההתקדמות ברפואה ובטכנולוגיה קיים סיכוי גדול מאוד לפתור בעיות גב ללא ניתוח ובאחוזי הצלחה גבוהים, אך לעיתים חייבים לנתח.  מרבית ניתוחי הגב שמבוצעים הינם ניתוחי בחירה וההחלטה לבחור בהליך קיצוני, בעל סיכון, הינה מוצא של אין ברירה, ולשם שיפור איכות חיו של המטופל, לאחר שנבדקו על ידו כל החלופות האחרות, תרופות וטיפולים בלתי פולשניים או אלטרנטיביים.

מנתחי עמוד שדרה חייבים להיות מומחים לכירורגיה אורתופדית ולניתוחי עמוד שדרה. מנתח כזה הוא מומחה ומטפל בכל מגוון בעיות עמוד השדרה.

כמובן שצריך לקבל חוות דעת נוספת ממומחה נוסף טרם קבלת החלטה וכן לקבל חוות דעת לפני הניתוח עצמו. מומחה לניתוחי גב גם יוכל לתת חוות דעת משפטיות במקרה של נכות, אובדן כושר עבודה וכו'.  רוב הניתוחים מתבצעים לצורך טיפול בבעיות ניווניות של עמוד השדרה , ניתוחים שמטרתם שיפור איכות החיים של המטופלים במקרה וכל טיפול אחר שנוסה לא השיג שיפור במצבו של המטופל , כאשר לא הושגה הקלה בכאביו של המטופל באמצעות תרופות  או טיפול אחר, או כאשר הלחצים על העצבים חזקים עד כדי תפקוד לקוי, או במקרים חריגים של אי שליטה בסוגרים, או במקרה של עמוד שדרה צווארי חולשה של הגפיים העליונות..                                                         

סוגי ניתוחי עמוד שדרה נפוצים

הניתוח הנפוץ ביותר הוא ניתוח לטיפול בפריצת דיסק בעמוד שדרה מותני, לרוב על ידי כריתת הדיסק או החלק שנפרץ ממקומו ולוחץ על העצב.

ניתוח לצורך הרחבת התעלה של עמוד השדרה לצורך הקלה על כל מערכת העצבים.

וניתוחי קיבוע של שתי חוליות או יותר אחת לשנייה לצורך מניעת חיכוך ולחץ באמצעות מתלי מתכת.

ניתוח מקובל, אך פחות נפוץ הוא טיפול בעמוד שדרה צאוורי , כאשר קיים לחץ על אחת מחוליות C צאווריות  המטופל סובל מכאבים עזים בצוואר, מאובדן תחושה והרגשת נימול בידיים ועד ליקוי בתפקוד הגפיים, הניתוח משחרר את הלחץ מחוט השדרה ועוצר את ההתדרדרות במצבו של המטופל, בעבר נחשב ניתוח כזה למסובך ומסוכן, אך כיום הוא שגרתי ובטוח.

ניתוחי עקמת, כאשר המטופל סובל מעקמת ברמה גבוהה ההולכת ומתפתחת לעקמת משמעותית יותר, מנתחי עמוד שדרה מקבעים את עמוד השדרה, לעיתים בעזרת מוטות מתכת על מנת לעצור את התקדמות העקמת ואף לתקן את העקמת הקיימת.

לסיכום

מרבית האוכלוסייה סובלת מבעיות גב למיניהן, יש לדעת כי לרוב בעיות הגב קיימים פתרונות , טיפולים והקלות בכאבים ללא צורך בניתוח, אך לעיתים לא מושגת הקלה בכאבים ושיפור באיכות חיו של המטופל וניתוח הוא המוצא הנדרש.
 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה