יום שני, 18 במרץ 2013

טיפול בדליות

דליות ברגליים הן תופעה נפוצה למדי, למעשה כ- 50% מאוכלוסיית הנשים הכללית סובלת מתופעה לא בריאה ולא אסתטית זאת. זהו המקום לציין כי למרות מה שניתן היה לחשוב, הופעה של ורידים בולטים ברגליים היא אינה תופעה שמתרחשת אצל נשים בלבד וגם מספר לא מבוטל של גברים סובלים מתופעה זו, אחוזים שעומדים על כ- 20% מכלל האוכלוסיה הגברית.

דליות ברגליים מופיעות כתוצאה מגורמים שונים. בראש ובראשונה מדובר על תופעה תורשתית, מה שאומר שאנשים שהופעת דליות ברגליים קיימת בהיסטוריה הרפואית שלהם נמצאים בקבוצת סיכון מוגברת להופעת התופעה גם אצלם. מעבר לסיבות התורשתיות, הופעת דליות ברגליים נגרמת כתוצאה מעמידה ממושכת על הרגליים, משקל עודף, סכרת ומחלות נוספות ואצל נשים ורידים בולטים ברגלים יכולים להופיע גם כתוצאה מנטילת גלולות הריון והריון עצמו.

התופעה עצמה של דליות ברגליים גרמת למעשה כתוצאה מהחלשות של שסתומי הורידים שתפקידם לווסת ולכוון את זרימת הדם. כתוצאה מכל הגורמים שצויינו עד כה השסתומים הללו עלולים להחלש ותפקודם נפגע, במקרה כזה נוצרת התרחבות של כלי דם באיזור ונוצרים ורידים בולטים ברגלים. החלשות השסתום והיווצרות הורידים הבולטים מובילה לכך שזרימת הדם נפגמת, דבר שללא טיפול ראוי עלול להוביל לבעיות בריאותיות חמורות יותר.

מעבר להיותם מחזה לא אסתטי בעליל, ורידים בולטים ברגליים עלולים, כאמור, להוביל לבעיות בריאותיות שונות ביניהן נפיחות של הרגליים, הופעתן של בצקות, כאבים וגירוי ואף דלקות שונות ברגליים.
דליות מופיעות בעיקר באיזורי השוקיים אך לא רק.

סוגי טיפול בדליות ברגליים


מאחר ולהופעתם של ורידים בולטים ברגליים יש סיכון בריאותי מומלץ לטפל בבעיה ויפה שעה אחת קודם, ראשית מאחר וככל שנמהר לטפל בבעיה כך רמת הסיכון של ההשלכות שלה תרד, שנית- ככל שהמצב הינו התחלתי יותר כך הטיפול קל יותר והרבה פחות פולשני.

למרבה המזל, כיום הרפואה המודרנית מציעה טיפול בדליות שהינו יעיל, מהיר וכלל לא מורכב. אין סיבה לחיות איתן.

את הטיפול בדליות ניתן לחלק לשתי קטגוריות מרכזיות- טיפול קל וטיפול פולשני, כמובן שעל סוג הטיפול יחליט הרופא לאחר בדיקה קפדנית של המצב.

את הטיפול הקל של דליות ברגלים ניתן לעשות בשלבים המוקדמים של הופעת הבעיה. תשומת לב מוגברת תסייע לא רק לבלום את התופעה אלא להחזיר עטרה ליושנה. ההמלצות לטיפול בשלבים הראשונים הן המנעות מעמידה ממושכת, הקפדה על הליכות שמשפרות את מחזור הדם ומיעלות אותו וחבישה של גרביים אלסטיות שמסייעות לשמור על כלי הדם ובשפה פשוטה- לא נותנות להם להתפזר.

במקרים קיצוניים יותר כאשר התופעה כבר קיימת זמן מה ניתן לבצע טיפול מעט פולשני יותר. הטיפול הינו יעיל, אין לו תופעות לוואי, הוא לא כואב והוא פותר את הבעיה לחלוטין. במסגרת הטיפול מוחדר חומר מתמחת לעור שממוסס את כלי הדם המיותרים, דבר בטיחותי לחלוטין. בעזרת סדרה של כמה טיפולים מתבצע מעין ניקוי של כלי דם אלה והורידים הבולטים נעלמים לחלוטין.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה