יום שני, 18 במרץ 2013

מחלות עור

האם ידעתם שהעור שלנו הוא האיבר הגדול ביותר בגוף האדם, לא רבים מתייחסים לעור כאל איבר, אך זה מה שהוא ובהיותו מכסה את גוף האדם כולו- הרי שהדבר הופך אותו להיות האיבר הגדול ביותר. אחד הקריטריונים המשמעותיים של העור שלנו הוא שמדובר למעשה על איבר נושם, בדיוק כמו הריאות שלו- גם העור סופג ופולט, נתון שאנשים רבים לא מודעים אליו ולא מעניקים לו את הדעת.

העור שלנו הוא השכבה החיצונית ביותר של הגוף והיא למעה זו שבאה במגע עם העולם החיצוני, כאשר השכבה הזאת מהווה גם חלק ממכלול של חלקים נוספים בגוף האדם שתפקידם הוא לשמור על האיברים הפנימיים השונים. כאיבר נושם העור כאמור סופג וסופח את כל מה שנמצא בחוץ ופולט את כל מה שרעיל ולא נדרש לגוף, לכן חשוב מאד לשמור על העור, על פתיחת הנקבוביות ובאופן כללי לסביבה שבה אנחנו נמצאים כי היא משפיעה באופן ישיר על העור ובעקבות כך על הגוף כולו.

כמו כל איבר, גם העור שלנו יכול לסבול ממחלות שונות, חלקן מולדות וגנטיות, חלק מחלות אוטאמיוניות, חלקן מחלות זיהומיות וויראליות וחלקן בעיות אשר נוצרו כתוצאה מגורמים סביבתיים.

למען האמת ישנה קשת רחבה למדי של מחלות עור שונות- חלקן נפוצות יותר וחלקן נפוצות פחות.

בעיות נפוצות


בתוך הרשימה הארוכה של מחלות עור ישנן כאלה הקשות יותר וכאלה שקשות פחות, בנוסף ישנן בעיות עור שונות שלא קשות בכלל והן בסך הכל אסתטיות. יחד עם זאת אסתטיקה היא נושא חשוב מאד בעידן שלנו ולמרות שבמקרים רבים בעיות אלה אינן מהוות סכנה לבריאות, הרי שהשלכותיהן על נפש האדם, הביטחון והדימוי העצמי שלו- חשובים מאד גם הם.

בין הבעיות השונות ניתן למצוא בעיות כמו כתמי עור, דליות דם, סימני מתיחות ועוד.

מחלות עור קשות יותר מתייחסות לבעיות כמו פסוריאזיס, דלקות עור, נגעים שונים בעוד ועוד. גם מחלות כמו אבעבועות רוח וחצבת נכנסות לרשימת מחלות עור ומהקשות והמסוכנות ביותר נמצא כמובן סרטן העור.

במיוחד בתנאי המחייה של מדינת ישראל בה השמש חזקה ואנחנו כל הזמן חשופים אליה, חשוב מאד לשמור על העור כמה שיותר. להגיע לביקורות תקופתיות ולבצע את כל הנחיות הרופא בזמן.

נכון להיום למרבית בעיות העור השונות קיים טיפול, בין אם מדובר על בעיות אסתטיות ובין אם מדובר על בעיות אחרות וקשות יותר. הטיפול בבעיות העור השונות כולל טיפול תרופתי וחיצוני באמצעות משחות, ובמקרים קיצוניים הרופא המטפל יצליץ אף על טיפול כירורגי במידה ויש צורך להסיר גידולים שונים.

ישנן בעיות כרוניות שלא ניתן לטפל בהן אבל ניתן לחיות איתן, כאשר ישנם פתרונות שונים שמקלים על התמודדות הבעיה, כך למשל ביקור בים המלח באופן תקופתי מאד מקל על חולי הפסוריאזיס.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה