יום שלישי, 19 במרץ 2013

בלט דיסק

כואב לכם הגב לאחרונה? בתנוחות מסוימות אתם מרגישים שהכאב חזק מנשוא? זה הזמן לעצור ויפה שעה אחת קודם. הדבר האחרון שאתם רוצים להגיע אליו הוא מצב של פריצת דיסק וייתכן שאתם כבר בתחנה הלפני אחרונה. בעיקרון צניחת דיסק בין-חולייתי או כפי שהיא קרויה בשפת העם, פריצת דיסק, היא פגיעה שנוצרת עקב מאמץ שחוזר על עצמו. הנזק נגרם לדיסק שנמצא בין שתי חוליות בגב ולרוב מדובר על מאמץ של הרמת משאות כבדים מדי או לחילופין ישיבה ממושכת מדי ללא הפסקות וללא מנוחה.

התפקיד הבסיסי של הדיסק הוא לשמש כבולם זעזועים. בין כל שתי חוליות ישנו דיסק אחד שנועד לרכך את המכה. כל דיסק מורכב כמו בצל, שכבות שכבות של נוזל סחוסי וככל שהלחץ על החוליות גבוה יותר, כך הקרומים שלו נפרצים. בסופו של דבר בלט דיסק היא התחנה הלפני האחרונה כיוון שאחריה מדובר כבר על פריצה. פריצת דיסק מובילה לכך שהחוליות כבר ממש יכולות להתחכך זו בזו. במצב כזה יכולות להיווצר דלקות, יכול להיווצר נזק עצבי בלתי הפיך ומיותר לציין שנדרש ניתוח כיוון שהסכנה גבוהה מאוד והכאבים קשים מנשוא.

קבוצות סיכון עבור בלט דיסק


באופן עקרוני אם אתה סובל מבעיות משקל, יש לך סיכוי גבוה יותר להגיע למצב הלא נעים הזה. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שגם כך אדם שמן נושא על עצמו יותר מדי משקל, אי לכך משקל נוסף יהווה גורם סיכון נוסף אך באופן טבעי אדם שמן מפעיל יותר לחץ על הדיסקים שלו. גם אנשים חלשים שעובדים בעבודה פיזית יכולים לאמץ יותר מדי את הגב במקום את השרירים שלהם. קבוצת סיכון מעניינת היא הורים צעירים. בתחילת חייו של התינוק הוא לא שוקל יותר מארבעה עד חמישה ק"ג. הורים מסוגלים להתרגל לשאת אותו בצורה שמסוכנת לגב שלהם אבל כל עוד הוא לא שוקל יותר מדי, אין הדבר מהווה סכנה עבורם. עם זאת, בגיל שנה התינוק כבר שוקל יותר מעשרה ק"ג ובמידה וההורה ימשיך לשאת אותו בצורה לא מומלצת, בלט דיסק בהחלט יכול להתרחש.

הטיפול הנכון


באופן עקרוני, כמו בכל מחלה שהיא, הטיפול הטוב ביותר בפריצת דיסק הוא מניעה. חשוב להכיר את התנוחות הנכונות להרמה של משאות ולדעת מאילו משקלים עדיף להימנע. שיטות של רפואה משלימה כגון פלדנקרייז, גרינברג, פילאטיס ועוד אחרות ידועות כבעלות השפעה חיובית. אין ספק שהפחתה במשקל מסייעת מאוד לתהליך ההחלמה וגם כמובן למניעה של התופעה. ישנם סוגים של מחוכים רפואיים שניתן להשתמש בהם. המחוכים מונעים מהגב לבצע תנועות לא נכונות. אבל לא תמיד צריך להגיע למצב בו אתה לובש מחוך. המטרה היא לשנות את אורח החיים ולהימנע באופן גורף מהרמת משאות כבדים. לא תמיד צריך לשחות או ללכת לכירופרקטור, לפעמים מנוחה של מספר ימים תאפשר לדיסק לצמוח מחדש. בהצלחה. 
 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה