יום שני, 27 במאי 2013

כיצד ניתן להבדיל בין מיגרנה לכאבי ראש אחרים?

רבים מקרב האוכלוסייה סובלים מכאבי ראש מכבידים על התנהלותם היומיומית, משפיעים לרעה על איכות חייהם, ולעיתים אף מונעים מהם לתפקד במשך ההתפרצות. חשוב לדעת כי ישנם כאבי ראש אשר הסיבה להם פחות או יותר ידועה, כגון לחצים בגולגולת או בעיה בסינוסים, ולעומת יש כאבים אשר המקור להם אינו ברור, וביניהם המיגרנה.

סימפטומים של מיגרנה


מיגרנה, המכונה בעברית צלחה, פוגעת כבשבעה אחוזים מהגברים ובשישה עשר אחוזים מהנשים, כאשר שלבי התפתחותה והסימפטומים שלה משתנים מאדם לאדם. יחד עם זאת, ניתן להצביע על ארבעה שלבים מרכזיים של מיגרנה:

Prodrome – שלב מקדים אשר עשוי להופיע לאורך מספר ימים או שעות לפני הכאב עצמו. בשלב זה נחווים בדרך כלל עייפות וישנוניות, מצבי רוח משתנים, כעסים, שרירים נוקשים ושלשולים או עצירות.
אאורה – שלב המופיע לפני תחילת הכאב, ונחווה כהכבדה ושינויים בשדה הראייה למשך פרקי זמן שבין דקות ספורות לחצי שעה. בנוסף על ההפרעה בראייה עשויים להופיע גם קשיי דיבור, סחרחורת ותחושות משונות באיברי הגוף.
כאב – בשלב זה מופיעים במשך מספר שעות ואפילו ימים כאבים חזקים למדי, בדרך כלל בצד אחד של הראש. לצד הכאבים מופיעים עוד מספר סימפטומים כדוגמת קשיי ראייה, בחילות, אובדן תיאבון, שלשול, הזעה וגריית יתר של החושים.
Postdrome – השלב האחרון מאופיין לעיתים בתחושת הקלה גדולה, ובמקרים אחרים בעייפות וחולשה, במצב רוח ירוד ובהמשך של חלק מהסימפטומים שהופיעו בשלב הכאב.

איך מבחינים בין מיגרה לכאבי ראש אחרים


כפי שניתן להבין מתיאור השלבים, למיגרנה מספר מאפיינים ייחודיים בהשוואה לכאבי ראש אחרים, ובכל זאת קיימים קווי דמיון בין הסימנים לצד אי וודאות באשר למהותם. לכן, ניתן לפנות אל נוירולוג לביצוע סדרת בדיקות הבוחנות בין היתר את מערכת הראייה ואת התגובה לגירויים חושיים. לצד בדיקות אלו השוללות גורמים נוספים לכאב נערך אבחון על בסיס אפיוני המצוקה, כדוגמת משך הכאב, שכיחותו, אזור ההופעה, עוצמתו והגורמים המשפיעים עליו.

בדרך כלל יאובחן כאב הראש כמיגרנה אם שלב הכאב נמשך בין ארבע שעות לשלושה ימים, אם הוא מופיע בעיקר בצד אחד של הראש, כאשר קיימת החמרת כאבים בתנועה, וכשמופיעים חלק מן הסימפטומים המאפיינים את שלבי המיגרנה. יש לציין כי לאור מאפייני התופעה מדובר באבחון ארוך יחסית הכולל לעיתים ניהול יומן העוקב אחר התסמינים לאורך תקופה.

כיצד מטפלים במיגרנה


קיימות מספר דרכים להתמודדות עם מיגרנה, המתמקדות בטיפול מונע ובהקלה על ההתקף עצמו. בטיפול המונע נהוג להשתמש במספר תרופות, ובעיקר בתרופות נוגדות כפיון, בתרופות ממשפחת חוסמי הביטא ובחוסמי תעלות הסידן. מטרת הטיפול היא להפחית מעוצמת ומתדירות ההתקפים, מעוצמת החרדה מפני התקפים קרובים, וכן מתדירות נטילת התרופות המשמשות בזמן התקף קשה.

לצד הטיפול המונע קיימות גם תרופות המשמשות בזמן ההתקף עצמו, ומטרתן להביא לסופו המהיר. על אלו נמנים ראשית משככי הכאבים הרגילים שחלקם אינם נדרשים במרשם רופא, ובמידה שאלו אינם מועילים ניתן להמשיך לתרופות חזקות יותר. כמעט כל התרופות המשמשות בשלב זה משתייכות למשפחת הטריפטנים ופועלות למניעת התרחבות של כלי הדם והתהוות דלקות במערכת העצבים. יש לציין כי התאמת הטיפול חייבת להיות בהתאם למצבו הרפואי של האדם, ולתרופות אחרות שהוא נוטל.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה