יום ראשון, 28 ביולי 2013

בדיקת שמיעה למבוגרים

בדיקת שמיעה למבוגרים היא משהו שבהחלט מומלץ לכל אדם מעל גיל 50 לבצע באופן תקופתי, בדומה לבדיקות ראייה, בדיקות שגרתיות אצל רופא השיניים וביצוע בדיקות רפואיות כלליות. זו אינה קלישאה או המלצה ריקה מתוכן, ככל שמקדימים לאתר ולאבחן במדויק בעיות שמיעה, כך ניתן להקדים ולטפל בהן באמצעות טיפול רפואי מתאים או מכשירי שמיעה, כך גם שומרים על איכות חיים גבוה. הטיפול גם לעיתים מונע התדרדרות מהירה של השמיעה. יש לציין כי בהקשר לביצוע בדיקת שמיעה למבוגרים, על פי נתונים שנבדקו בארה"ב, מרבית האנשים ניגשים לבדיקת שמיעה רק 7-10 שנים לאחר התחלת תופעות הירידה בשמיעה.

מכיוון שיש סוגים שונים של בעיות שמיעה, אשר כל סוג נגרם עקב גורם פיזיולוגי שונה, כך ישנן בדיקות שמיעה שונות הבוחנות היבטים מסוימים במערכת השמיעה או המספקות נתונים שונים לגבי איכות ורמת השמיעה ו/או תקינות מערכת השמיעה ומרכיביה השונים. בעיות שמיעה יכולות "לתקוף" מבוגרים בכל הגילאים, בין אם מנזק או טראומה כלשהי או עקב ירידה טבעית בשמיעה המגיעה עם הגיל. כך שגם מבחינה זו ביצוע בדיקת שמיעה למבוגרים אינו שמור לקשישים או מבוגרים מעל גיל 50, גם צעירים יכולים לסבול מירידה בשמיעה וחשוב לבדוק זאת בהקדם.

סוגי בדיקות שמיעה


כאמור, יש סוגים שונים ומגוונים של בדיקות שמיעה, כאשר הבחירה באיזו בדיקה ליישם הינה של מכון שמיעה מוסמך וקלינאי תקשורת מורשים, כמו גם של רופאים המתמחים באודיולוגיה. בדיקות שונות בוחנות היבטים שונים של מערכת השמיעה, לכן קריאה תקינה באחת הבדיקות אין משמעותה כי אין בעיה של ירידה בשמיעה אלא רק מצביעה כי מקור הבעיה אינו קשור למהות הבדיקה ויש להמשיך לבדוק.


  • בדיקת שמיעה OAE – בדיקת הדים קוכליאריים: מודדת הד המוחזר מתאי השיער באוזן הפנימית לאחר גירוי בצלילים (נפוצה יותר בילדים).
  • בדיקת BERA / ABR: בדיקת ההולכה העצבית ע"י עצב השמיעה לגזע המוח.
  • בדיקת טימפנומטריה: בדיקה לגבי האוזן התיכונה, בודקת את תקינות ויעילות תפקוד האוזן התיכונה (עור התוף ועצמות השמע הזעירות) ולא את רמת השמיעה. עשויה להצביע על מקור בעייתי באוזן התיכונה.
  • בדיקת ASSR: מדידת פעילות מוחית לגירוי צלילים – בתהליך הדומה ל-EEG.
  • רפלקס אקוסטי: מדידת חוזק הצליל הנדרש ליצירת התכווצות השריר באוזן התיכונה.
  • בדיקת שמיעה התנהגותית: מצריכה שיתוף פעולה של הנבדק, בודקת את רמות סף שמיעה והבנה לצלילים שונים. הבדיקה כוללת הפקת אודיוגרמה המציגה את רמת השמיעה.


בדיקות שמיעה ומכשירי שמיעה


פעמים רבות ובעיקר כאשר מדובר על בדיקת שמיעה למבוגרים, ההמלצה היא לרכוש מכשיר שמיעה מתאים למהות בעיית השמיעה. כיום מכשירי שמיעה הינם מכשירים דיגיטליים מתקדמים במיוחד, הכוללים רכיבים רגישים המסוגלים לתת מענה מרשים למדי לכל טווח בעיות השמיעה, תוך שמירה על גודל מינימלי ומראה אסתטי. בדיקת שמיעה למבוגרים הינו השלב הראשון לפני רכישת מכשיר שמיעה, כאשר יש לקבל הפנייה לבדיקה מרופא אף-אוזן-גרון מטעם קופת החולים. יש קופות המאפשרות פנייה למכוני שמיעה עצמאיים ופרטיים ויש כאלו (דוגמת כללית) המפעילות מכוני שמיעה משלהן ומפנות את המבוטחים אליהם לצורך ביצוע בדיקת שמיעה למבוגרים. חשוב ביותר להתאים אישית את מכשיר השמיעה בהתבסס על בדיקות השמיעה ועל פרמטרים רלוונטיים אחרים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה