יום שבת, 13 ביולי 2013

אבחוני מניעה למחלות לב ולבריאות

יכול להיות שמצב בריאותכם הוא תקין לחלוטין, וטוב שכך. יחד עם זאת, ישנן מחלות שיכולות להופיע במפתיע, ואם יש רקע משפחתי של אותן המחלות, חשוב לוודא כי הסיכויים שלכם ללקות בהן הם קלושים. כיום, מחלות תורשתיות, לב ונוספות הן בגדר מגיפה בעולם המערבי, כאשר תורמים להן אורח החיים הלחוץ והמאומץ ותזונה תעשייתית מעובדת. ניתן לבצע אבחונים מקדימים כדי לשמור על הבריאות.

מכל הלב

מחלות לב יכולות להתפתח במשך הזמן. הגורמים להתפתחותן הם תזונה עתירת שומם, עישון, כולסטרול גבוה, השמנה, לחץ דם גבוה, סוכרת, מחסור בפעילות גופני, לחץ נפשי מרובה, ועוד. כאשר השומנים בגוף שוקעים ונצמדים לדפנותיהם של כלי הדם, הם מפריעים לזרימת הדם התקינה והנדרשת ליברים חיוניים וזהו הגורם השכיח ביותר להתפתחותן של מחלות לב או אירועים לבביים, כמו למשל התקף לב.
מתח נפשי הוא גורם עיקרי אף הוא בהתפתחות מחלות שונות, ביניהן מחלות עור, תעוקות בחזה ועוד. בעידן המודרני יש יותר מחלות שמקורן במתח נפשי ולחצים הנבעים מאורך החיים המהיר שפיתחנו לעצמנו.

הלב מתרחב

אבחון לצורך מניעה של מחלות לב יכול להתבצע במספר דרכים:

  • בדיקות פולשניות- כגון בדיקות דם אבחנתיות וצנתור.
  • בדיקות בלתי פולשנית- כגון אקו לב.
  • בדיקות ממוקדות- כדון של רמות כולסטרול גבוהות, טריגליצרידים ועוד.


מניעת מחלות לב מתבצעת בדרכים הבאות:

  • פעילות גופנית- שחייה, הליכה, ריצה ופעילויות אירוביות אחרות מפתחות את סיבולת הלב ריאה, בעת הפעילות מוזרם יותר חמצן לדם ופעילותו שומרת עליו ומונעת סיכונים לחלות במחלת לב. כמו כן מסייעת הפעילות הגופנית להפחית במתחים, מורידה את רמת הכולסטרול בדם ואף מסייעת לירידה במשקל.
  • הפסקת עישון- קיים קשר הדוק וישיר בין עישון לבין מחלות לב. העישון משפיע על הבריאות גם באופנים אחרים וגורם, בין היתר למחלות ריאה, מחלות עור ופגיעה בחלל הפה.
  • שינויי הרגלי אכילה- אימוץ הרגלי תזונה נכונה מפחיתה משמעותית את הסיכוי לחלות במחלות לב. התזונה צריכה להיות מאוזנת ולכלול פירות וירקות, דגנים מלאים והפחתה בנתרן. מומלץ להמנע ממזונות עתירי שומן, מהרים ומעובדים ולהרבות בשתיית מים. תוספת של אגוזים, שקדים, דגים ושמן זית, מסייעת משמעותית במניעת מחלות לב.
  • נטילת תרופות ייעודיות- אם אינכם סובלים ממחלות לב אולם נמצאתם בקבוצת סיכון העלולה ללקות בליבה, לאחר הבדיקות שביצעתם, תקבלו ברוב המקרים המלצה לטיפול תרופתי שמסייע בהורדת לחץ דם וכולסטרול, כמו למשל אספירין.


לב טוב הוא לב בריא

מחלות לב נגרמות מסיבות רבות. חלק מסיבות אלו ניתנות לשינוי והן בשליטתנו. מומלץ לעסוק בפעילות גופנית, גם לשמירה על בריאות כללית, שימור הגוף וחיטובו, והקניית גמישות ומראה צעיר, אכילת תזונה נכונה תסייע גם לירידה במשקל ולפעילות מעיים סדירה, הפסקת עישון תמנע מחלות נוספות , ביניהן קשות כמו סרטן, והפחתת מתחים תסייע לשיפור איכות חיינו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה