יום ראשון, 25 באוגוסט 2013

על יתרונותיו הבריאותיים של הברוקולי

ברוקולי הוא אחד הירקות הפופולאריים במטבח המודרני, גם בגלל טעמו המיוחד וגם בגלל מה שניתן לעשות איתו. מקורו של הברוקולי הוא מאיטליה, משם התפתח לאירופה ולארה"ב, ורק במאה האחרונה נהיה פופולארי והתפתח ליתר חלקי העולם. הברוקולי הוא חלק ממשפחת כרובי הבר, ומעבר לטעמו המופלא ולהיותו חומר גלם משגע, הוא בעל ערך תזונתי ובריאותי גבוה מאוד. יתרונותיו הבריאותיים של הברוקולי הם מגוונים מאוד ויעילים למערכות הגוף באופנים שונים ורבים, כמו מערכת הראייה, חיזוק העצמות ונטרול רעלים.

עשיר בויטמינים חיוניים

הברוקולי מצטיין בכך שהוא מכיל רמות גבוהות של ויטמינים החיוניים לגוף ומשפיעים על תפקודו, כמו הויטמינים הבאים:
ויטמין C – הברוקולי מכיל רמות גבוהות מאוד של ויטמין C, יותר מכל ירק אחר. מנה קטנה של ברוקולי (50 גרם), מכילה את כל התצרוכת היומית המומלצת של ויטמין C, החיוני לפעילות הגוף. ויטמין C מייצר חלבון אשר בונה את עצמות הגוף ואת הרקמות, מסייע לתחזוקת מערכת הדם, ובהיותו נוגד חמצון, הוא מחזק את המערכת החיסונית ומסייע למניעת מחלות.
ויטמין A - בנוסף לויטמין C, מנה קטנה של ברוקולי מכילה כשליש מהתצרוכת היומית של ויטמין A, אשר משמעותי להתפתחות הראייה, לשמירה על בריאות העור, הכליות והפוריות.
ויטמין B6 – ויטמין זה הוא חיוני לפעולת הכבד, האחראי על סינון הרעלים מהגוף. בנוסף, עוזר ויטמין זה לפעילות תקינה של מערכת העצבים האחראית בין היתר על מצב הרוח, על תחושת עייפות וכושר מחשבה וריכוז.

חיוני למניעת סרטן ומחלות אחרות

שמו של הברוקולי, נקשר יותר מכל ירק אחר למניעת מחלת הסרטן, שמתפתחת מפרצות של פעילות לא תקינה בגוף. בנוסף לויטמינים שמסייעים ושומרים על כך שמערכות הגוף יפעלו בצורה מושלמת, הברוקולי מכיל מרכיבי מזון אחרים כמו חומצה פולית, המסייעת לתצורה תקינה של תאי הגוף, סידן, שאחראי על בניית העצמות ושימורם וסיבים תזונתיים המסייעים למערכת העיכול אשר מזינה את הגוף.
בנוסף, כחלק ממשפחת כרובי הבר, הברוקולי מכיל חומר כימי מסוים הנקרא ""איסותיאוסיאנטס" , אשר נמצא כי הימצאותו בגוף מפחיתה בשליש את הסיכון לחלות בסרטן. תכונות אלו הופכות את הברוקולי למשמעותי לפעילות תקינה של הגוף, ובעצם מהוות חומת הגנה להתפרצות של מחלות או להתפתחותן. יותר מכל, היתרונות הבריאותיים של הברוקולי נמצאים בכך שיותר רעלים מנוטרלים והמערכת החיסונית מתחזקת, מה שגורם להרגשה כללית טובה, מאפשר פעילות גופנית ושומר על מצב רוח מרומם.

גם כיף לאכול את זה

אז לאחר שהבנתם כמה חיוני הברוקולי לבריאות, תיווכחו לדעת שהוא אחד הירקות הפופולאריים למאכל. המרקם העשיר של הברוקולי יכול להשתלב בכל ארוחה - כירק חי, כתוספת לסלט, כתוספת מבושלת ומרעננת או בצורה של אפייה כגון פשטידת ברוקולי. שלא כמו שאר הירקות, טעמו של הברוקולי נע בין הקמחי למרענן, מה שעושה אותו כל כך מבוקש, ואף בתכניות שונות של ירידה במשקל, מציעים אותו כתחליף לתפו"א, אשר מזכיר את טעמו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה