יום שלישי, 27 באוגוסט 2013

שתיית מים במהלך מאמץ גופני

גוף האדם מורכב ברובו ממים, למעשה אנחנו מורכבים שמונים אחוז ממים, נתון שאין להקל בו ראש. במהלך היום הגוף מאבד נוזלים, גם באפס מאמץ או פעילות גופנית, על אחת כמה וכמה כאשר אנחנו כן מבצעים פעילות ושורפים אנרגיה. אנחנו מאבדים נוזלים בכל עת כאשר ישנם מצבים שבהם אנחנו מאבדים נוזלים יותר מבמצבים אחרים.

בכדי לשמור על איזון של נוזלים בגוף אנחנו צריכים לשתות כמות של כשני ליטרים מים ביום, במקרה שבו אנחנו לא מבצעים פעילות גופנית ולא חם מדי בחוץ. במקרים שבהם אנחנו כן מבצעים פעילות גופנית וחם בחוץ הכמות המומלצת של שתית מים היא גדולה יותר.

בכל רגע נתון כמות המים שאותם הגוף יכול לספוג היא מאד מוגבלת, ולכן שתיית כל כמות המים היומית הנדרשת בבת אחת לא תעזור, משום שכל הכמות שהיא מעבר למה שיכול הגוף לספוג פשוט תצא עם השתן, מה שאומר שיש לשתות את כל כמות המים הנדרשת במפוזר לאורך כל היום.

ישנן נקודות זמן שבהן חשוב עוד יותר להקפיד על שתיית מים, אחת מהן היא כאשר אנחנו מבצעים פעילות גופנית.
במהלך פעילות גופנית הגוף מאבד הרבה יותר נוזלים ולאור האקלים הישראלי, העדר שתיית מים עלול להוביל להתייבשות ואף לאיבוד ההכרה.

טיפים שיעזרו לכם לשתות

הדבר הראשון והחשוב ביותר הוא לא להתחיל אימון בלי בקבוק מים צמוד. בקבוק מים צמוד יזכיר בכל עת שצריך לשתות, גם אם נדמה שאין תחושת צמא. ניתן לקנות בקבוק מים קרים ובכך גם לצנן את הגוף במהלך הפעילות הגופנית. חשוב מאד לשתות מים לפני שמתחילים את הפעילות הגופנית, בכדי שצריכת המים לא תבוא על חשבון מאגרים דלים ויש להקפיד על שתיית מים לכל אורך האימון. גם בסיום הפעילות הגופנית חשוב מאד להקפיד על שתיית מים, כך שהשתייה תהיה מפוזרת לכל אורך האימון.

בעוד שבהעדר פעילות ההמלצה היא לשתות כוס מים בכל שעה, במהלך פעילות התדירות צריכה להיות גבוהה יותר ואיתה גם הכמות. אם אורך זמן הפעילות שלכם עולה על שעה בקבוק מים אחד לא יספיק כנראה וצריך להצטייד בלפחות שניים עד שלושה בקבוקים של חצי ליטר מים בכדי להעניק לגוף את כל הנוזלים להם הוא זקוק.

זה המקום שראוי להבהיר כי שתיית מים במהלך האימון חשובים לא רק למען מניעת התייבשות אלא הם חיוניים להפקת המקסימום מהאימון. שתיית מים תגביר את רמות האנרגיה בגוף, מסייעת לשיפור מערכת העיכול ומאד עוזרת לפעילות השרירים במהלך האימון ולאחריו. מה שאומר ששתיית מים במהלך האימון תסייע לכם להפיק יותר מהאימון שלכם גם ברמה המיידית וגם לאורך זמן.

בין אם אתם מתאמנים בתוך חדר כושר ועל אחת כמה וכמה אם אתם מתאמנים בחוץ שתיית מים הינה חיונית לבריאות במהלך האימון.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה