יום שני, 9 בספטמבר 2013

מהי רכיבה טיפולית

קיימות שיטות טיפול שונות, המתקדמות בפן הרגשי או הפיזי, שיטות טיפול הנעשות באמצעים שונים על מנת להציע את הפתרון המתאים ואת הדרך הנכונה להתמודד עם הקושי הקיים או עם המגבלה הפיזית. רכיבה טיפולית היא אחת האפשרויות, והיא מוצעת על ידי מטפלים מקצועיים בעלי ההכשרה המתאימה. מהי רכיבה טיפולית וכיצד ניתן להפוך למטפלים בדרך זו? על כך, במאמר הבא.

מה מציעה במסגרתה הרכיבה הטיפולית

קיימות שיטות שונות של טיפול באמצעות בעלי חיים. אחת מהן היא הרכיבה הטיפולית, הנעשית בעזרתם של הסוסים. מדובר בדרך חווייתית מאד, דרך לימודית וגם חינוכית שנועדה לתת מענה הן לילדים והן למבוגרים המעוניינים להתמודד עם הקשיים השונים והאתגרים שמולם הם ניצבים באופן מוצלח יותר. רכיבה טיפולית מסייעת בעיקר בפן הרגשי ועוזרת לאבחן את הקושי וגם לקבל את הכלים הנכונים שיעזרו להתמודד איתו. הרכיבה הטיפולית כוללת במסגרתה מספר מפגשים, המתבססים על קשר ישיר בין המטופל עצמו, המדריך/המטפל והסוס שעליו רוכבים. הקשר הנוצר בין השלושה מספק מרחב נוח ובטוח מאד, שבו יכול המטופל להביא את עצמו לידי ביטוי באופן מלא וללא חששות. הוא יכול לשחרר את כל המטענים שצבר ובעזרת הרכיבה על הסוס וגם בעזרתו של הסוס עצמו, להתמודד עם הקשיים שניצבים בפניו, בין אם במסגרת היחסים שלו עם בני המשפחה, החברים או אפילו תפיסת העצמי שלו ובטחונו האישי.
הרכיבה הטיפולית משלבת במסגרתה משחקים שונים, דיבור על נושאים שונים וגם חיזוקן של מיומנויות שונות. המטופל לומד לרכב על סוס ובדרך זו, ותוך כדי, מקבל כלים נוספים. אופי הטיפול מותאם בהתאם לגילו של המטופל, בהתאם לבעיה שממנה הוא סובל. היא מתאימה גם למטופלים פגועי נפש ועוזרת להם לשמר את החלקים הבריאים שבהם שיעזרו להם לשמור על איזון כלשהו ולהמשיך לתפקד כרגיל ככל האפשר.

לימודי רכיבה טיפולית

לימודים אלה מיועדים לכל מי שמעונין להפוך למטפל בדרך זו. לימודים אלה, המוצעים על ידי כמה מסגרות לימודיות שונות בארץ, מתמקדים הן בפן הרגשי והן בפן הפיזי של המטופל וחושפים את התלמידים אל מגוון רחב של כלים שבהם הם יוכלו להיעזר במסגרת הרכיבה הטיפולית. הסטודנטים המשתתפים בלימודים אלה לומדים להכיר את הסוס ואת התכונות המיוחדות שלו, העוזרות לשפר את מצבם של המטופלים ולעזור להם להתמודד עם קשיים שונים. לימודים אלה יכולים להתמקד גם ברכיבה טיפולית המיועדת לטיפול בנכים בדרגות נכות שונות, או למטופלים הסובלים ממגבלות או בעיות תפקודיות שונות.
חשוב לבחון היטב את המסגרת הלימודית המציעה מסלול לימודי זה. מכיוון שמדובר בתחום ממוקד מאד המצריך יכולות מסוימות ובעיקר כלים שונים, יש לוודא שהמסגרת הלימודית אכן מציעה לסטודנטים את כל אלה ומאפשרת להם לקבל את ההכשרה המקצועית הנדרשת על מנת להפוך למטפלים מיומנים. כדאי גם לבדוק איזו תעודה מקבלים בתום הלימודים ולוודא שהיא אכן מוכרת.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה