יום רביעי, 18 בספטמבר 2013

כיצד נשמור על אורח חיים בריא

אין כל ויכוח בדבר היתרונות הרבים שמביאה איתה הקידמה הטכנולוגית, הפיתוחים השונים והצעידה קדימה בכל תחומי החיים. איכות החיים במאה העשרים ואחת היא גבוהה והשתפרה לאין ערוך במהלך השנים. יחד עם זאת, מביאה עימה הקידמה גם תוצרים של חיים בקצב מסחרר, ביניהם תזונה יותר תעשייתית ופחות טבעית, הפחתה בפעילות הגופנית ומתחים נפשיים רבים. כיצד נשמור, גם במאה העשרים ואחת על אורח חיים בריא, על מה כדאי לשים את הדגש וכיצד יתרום אורח חיים זה לאיכות החיים שלנו?

אין מחיר לבריאות

האיחול שכולנו מאחלים לילדינו, מכרינו וכמובן שלעצמנו, תמיד מתחיל ב "רק בריאות". ואכן, אין מחיר לבריאות. כשהגוף בריא והנפש בריאה, תוחלת החיים עולה, הסיכון לחלות במחלות, קלות, או חלילה קשות, יורד ואורח החיים הוא איכותי יותר. השמנה למשל, היא היום לא רק נושא אסתטי אלא בעיקר מהווה פתח לרעות חולות כמו לחץ דם גבוה, מחלות לב, עייפות כרונית, כאבי גב ועוד. שמירה על אורח חיים בריא משלבת בתוכה כמה תחומי חיים קלים ליישום. אם נהפוך אותם לשגרה יומית, איכות החיים שלנו תשתפר, באחריות.
מה כולל אורח חיים בריא?

  1. תזונה מאוזנת- הכוונה היא למאכלים כמה שיותר טבעיים וכמה שפחות מעובדים ותעשייתיים. קצב החיים המהיר שאליו התרגלנו, גורם לנו לבחור בארוחות קפואות שקל לחמם אותן בתנור או במיקרו, לבחור במסעדות למזון מהיר שמהוות פתרון משביע, מהיר ואף זול, ולהכניס אל גופנו ריבוי של חומרים משמרים, צבעי מאכל ועודפים של שומן ומלחים. כל אלו גורמים לנזקים לגוף. ההמלצה היא להמנע ממאכלים עתירי שומן ומעובדים ולהרבות באכילת פירות וירקות, פחמימות מלאות וכמובן שתיית מים מרובים במקום מיצים ומשקאות ממותקים למיניהם.
  2. פעילות גופנית- בעבר היו לנו פחות מכוניות, בבניינים לא היו מעליות ונהגנו ללכת ברגל, והרבה. מומלץ להחזיר את ההרגלים הללו לאורח החיים שלנו, שהפך להיות מנוון משהו. ם אין ביכולתכם לסגל לעצמם שגרה הכוללת פעילות גופנית יזומה, תוכלו להירשם למועדון כושר איכותי ואמין עם תוכנית אימונים המתאימה ליכולותיכם, דוגמת הולמס פלייס.
  3. בדיקות תקופתיות- מומלץ לערוך בדיקות תקופתיות כלליות ולזהות שינויים בגוף היכולים לרמז על התפתחות של מחלה או בעיה. עבור מי שבמשפחתו יש הסטוריה של מחלות גנטיות, הבדיקות הן כבר אינן בגדר המלצה אלא בגדר חובה. חשוב לזכור כי ככל שיאותרו מוקדם יותר סימנים למחלה, כך יהיה גם קל יותר לטפל בה ועם סיכוי גבוה יותר להצלחת הטיפול.
  4. הפגת מתחים- אחד התוצרים הישירים של הקדמה הטכנולוגית ואורח החיים הקדחתני היא מתח נפשי, תורמים לכך גם קשיים וטרדות כלכליים, ניהול משק הבית ולחץ בעבודה שהופכת ליותר ויותר תחרותית. הקפידו לישון לפחות שש שעות בלילה, לעסוק בספורט שמשחרר אנדורפינים ומשפיע על מצב הרוח, לטפל בגופכם באמצעות עיסוי מרגיע או כל פעילות אחרת התורמת להרפיה במתחים.

שמירה על אורח חיים בריא היא אפשרית ותלויה אך ורק בנו . עם הזמן זו תהפוך להיות שגרת חיים נעימה, בריאה וחיונית, שעל הדרך גם תגרום לכם להרגיש ולהיראות צעירים יותר, חיוניים יותר ועם מצב רוח מרומם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה