יום שלישי, 1 באוקטובר 2013

מדוע סקירת מערכות מאוחרת חשובה

במהלך ההריון מתבצעות בדיקות מעקב הריון שמטרתן לעקוב אחר התפתחות העובר ולהתריע במקרים בהם נמצא מום או חשד להתפתחות לא תקינה שלו. הבדיקות נועדות להתריע, לאשש או להפריך חשדות, ולאפשר להורים להחליט כיצד ירצו להמשיך את ההריון, אם בכלל. הרפואה מספקת היום דרכים רבות שאין פולשניות ואינן מהוות כל סכנה לילוד ולאמו, ויש להן חשיבות רבה.

סוקרים את כל המערכות

אחת הבדיקות החשובות ביותר שביכולתה לאתר מומים או בעיות התפתחות אצל העובר, היא סקירת מערכות מאוחרת. בדיקה זו מתבצעת ברוב המקרים בין השבועות 19 ל- 25 להריון. בדיקה זו היא יסודית, דקדקנית וקפדנית וסוקרת את כל אברי גופו של העובר מכף רגל ועד ראש, במטרה לאתר פגמים, מומים, חוסר באיבר מסוים וקצב ההתפתחות של האיברים כולם. הבדיקה גם משמשת להערכת משקלו של העובר, גובהו, מיקום השלייה ועוד. הבדיקה מתבצעת באופן פרטי ובגישה בטנית. סקירה זו אינה באה להחליף את סקירת המערכות המוקדמת, אשר מתבצעת בשלב מוקדם יותר של ההריון, בזמן שאברי הגוף השונים אינם בשלים עדיין לגמרי. משמעות הדבר היא כי חלק מהמומים עלולים להתפתח רק לאחר השבוע החמישה עשר להריון, כלומר לאחר שכבר התבצעה סקירת המערכות המוקדמת. מומים אחרים עלולים להתפתח גם לאחר השבוע העשרים להריון.

מה כוללת הבדיקה

כאמור, סקירת מערכות מאוחרת היא יסודית מאד. על פי הנחיות משרד הבריאות, בודק הרופא המבצע את קוטרה של הגולגולת, היקף הראש, היקף הבטן, אורך עצם הירך, צורת הגולגולת בחתך רוחבי, ארובות העיניים, השפתיים, הריאות, מדורי הלב, מוצא העורקים הגדול, קיבה, כליות, כיס השתן, חבל הטבור, עמוד השדרה, בדיקת קיומן של עצמות ארוכות בגפיים התחתונות והעליונות, וידוא קיום כפות רגליים וידיים, בדיקת דופק ותנועות, מין הילוד ועוד.
כפי שניתן לראות מדובר בבדיקה יסודית, קפדנית וזהירה מאד. הבדיקה נערכת באמצעות מערכת תלת מימדית המאפשרת לראות היטב את מינו של העובר, ואת איבריו, גם הפנימיים, בשלותם ומצבם.

עושים הכל למען התינוק

סקירת מערכות מאוחרת אינה פולשנית ואינה מסוכנת. אולם הממצאים שלה הם חיוניים וחשובים עד מאד. בדיקה זו כלולה בסל הבריאות ועלות ההשתתפות העצמית של המבוטחת היא נמוכה. חשוב לציין כי אין קשר בין סקירת המערכות המוקדמת לזו המאוחרת, מאחר וישנם פרמטרים שחשוב מאד לבדוק אותם דווקא בשלב מתקדם יותר של ההריון. בנוסף לסקירת מערכות, מוקדמת ומאוחרת, קיימות היום בדיקות מעקב הריון רבות, שביכולתן לתת מענה מדויק כמעט לחלוטין בדבר תקינות ההריון, קצב התפתחות העובר וקצב התפתחות ההריון. הרופא המטפל מחויב לדווח לנבדקת בדבר תוצאות הבדיקות במלואן. במידה וקיים חדש לקיומו של מום, איבר חסר או לא מפותח, נשלחת האם לבדיקות מורחבות יותר, שמטרתן להפריך או לאשש את החשדות שעלו בסקירת המערכות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה