יום ראשון, 20 באוקטובר 2013

מה גופינו מרוויח מאימוני כושר

בשנים האחרונות, יחד עם העלייה באורח החיים, גוברת המודעות לחשיבותו של אורח חיים פעיל ובריא. אחד הצעדים המומלצים ביותר על ידי הרופאים הוא הרשמה אל חדר כושר, או לכל הפחות הקפדה על אימוני כושר תדירים אחרים. מהן התמורות המושגות בדרך זו?

כושר גופני – היבטים בריאותיים

העידן הנוכחי מאופיין במחלות כרוניות רבות, אשר מתפתחות במשך עשרות שנים בגוף האדם, לרוב מבלי שהוא שם לכך לב: בין המחלות האלה, ניתן למנות סוכרת, סרטן, אלצהיימר ועוד. הגם שיש גורמים רבים שעלולים להביא למחלות אלה, קיימת תמימות דעים ברפואה על כך שכושר גופני מקטין באופן משמעותי את הסבירות להתפתחותן.

הסיבה העיקרית לכך היא שכושר גופני פועל בצורה חיובית על כל המדדים של הגוף. הוא משפר, למשל, את סיבולת לב הריאה של האדם, קרי, יכולת הגוף לתמוך בכל אותן פעילויות גופניות. כושר גופני, בין אם כזה המושג באמצעות חדר כושר ובין אם באופן עצמאי, משפר את קליטת החמצן בגוף והעברתו לאיברים השונים, מה שמגדיל את הסיבולת כולה. בהמשך לכך, הכושר הגופני גם מגדיל את קצב חילוף החומרים בגוף האדם, מה שמסייע לשמור על הבריאות ולהוריד במשקל בו זמנית.

יתרון חשוב נוסף של הכושר הגופני הוא שהוא מפחית, במידה משמעותית, את לחץ הדם, ועקב כך את הסבירות להתפתחות יתר לחץ דם: זוהי בעיה רפואית חמורה, שעלולה להביא להתקפי לב או לאירוע מוחי בשנות החיים המאוחרות. מחקרים רבים מצאו קשר בין רמת הכושר הגופני בגוף האדם לבין התפתחות יתר לחץ דם ומחלות אחרות בכלי הדם.

ההיבט האסתטי

כעת, ראוי להתייחס לקשר שבין כושר גופני למשקל הגוף. אין זה סוד כי הקפדה על ביצוע של כושר גופני ברמה נאותה, בין השאר באמצעות אימוני כושר, מביא לשריפה מאסיבית של קלוריות. יש לכך השפעות מיידיות על משקל הגוף, הן מבחינה אסתטית והן מבחינה בריאותית.

ההיבט הרפואי של משקל עודף נוגע, כמובן, למקרים קיצוניים של השמנת יתר, שמגבירים את הסיכויים לחיים שאינם בריאים כלל וכלל. בהקשר הזה, אינספור מחקרים מצאו קשר ישיר והדוק בין משקל הגוף לבין כל התפתחותן של מחלות כרוניות ובעיות בריאותיות אחרות בגוף האדם.

היבט חשוב אחר של המשוואה נוגע כבר למראה של האדם עצמו. כיום, בחברה המושתתת על מראה חיצוני, משקל עודף נחשב לחיסרון משמעותי. מעבר לסיבוכים הבריאותיים, הוא מביא גם לפגיעה בדימוי האסתטי של האדם, ועקב כך גם בביטחון העצמי שלו. אין זה מקרה כי אנשים רבים דיווחו על שיפור עצום בביטחון העצמי שלהם לאחר מספר הליכות אל חדר כושר.

ומה עם ההיבט הנפשי?

נקודה מרכזית נוספת היא שכושר גופני משפר את התחושה האישית של האדם, גם בלי קשר למשקל גופו. במהלך פעילות מאומצת, גוף האדם משחרר הורמונים חשובים, שגורמים לתחושות של התעלות, עירנות, אופוריה, סיפוק ועוד. זו גם הסיבה שאימוני כושר מהווים פתרון נפלא לסובלים ממצב רוח ירוד.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה