יום שלישי, 29 באוקטובר 2013

ליקוי שמיעה מולד

גם כהורה לילד בעל לקות שמיעה, אתה חייב ראשית להבין ולהפנים כי כל ילד, בין אם הוא בעל לקות שמיעה ובין אם לא, מתפתח באופן אינדיבידואלי. יחד עם זאת לך, בתור הורה יש תפקיד עיקרי בהשפעה על האופן שבו הילד גדל, על הדימוי העצמי שלו ועל האמונה ביכולתו להצליח למרות קשיים כאלו ואחרים.

בתור הורים לילד לקוי שמיעה, אין ספק שאחד השלבים החשובים ביותר בהתמודדות המשותפת עם ליקוי השמיעה טמון בהבנה ולמידה של התחום על היביטיו השונים והכרת הלקות הספציפית של ילדכם, הבנת הנסיבות שגרמו לה ולמידת דרכי התמודדות יעילות.

חשוב מאוד להיות מעורב במצב, לעזור ולתמוך ואין ספק כי מה שחשוב יותר מכל הוא להראות לילד אהבה, תמיכה ועידוד להצליח בכל דבר שירצה. מאידך גם חשוב מאוד להקפיד שלא להיות מגוננים יתר על המידה. התערבות יתר בחייו של הילד והרצון התמידי להיות ה'מתורגמן' של הילד יכולים פשוט לגרום לו לחוסר ביטחון ולהאמין כי הוא אינו יכול להסתדר בכוחות עצמו. חלילה, איננו אומרים להתכחש לכך שישנה בעיה מסויימת, בדיוק להיפך, אנו אומרים כי חשוב להתמודד עימה באופן רציונלי ומיטבי, עבור ההורים ובעיקר עבור הילד עצמו.

אל תתביישו לבקש עזרה

אין אדם בעולם שיודע הכל, והאמינו או לא גם אתם כאלו. הסיטואציה שבה אתם וילדכם נמצאים בה היא בהחלט מאתגרת. יחד עם זאת למידה, הבנה והעזרות בשירותיהם של מכוני שמיעה וגורמים נוספים יכולים לסייע באופן ניכר להתמודדות מוצלחת יותר.

זו לא בושה להעזר במכוני שמיעה וגורמים מקצועיים שונים גם עבור טיפול נכון בהיבט הפסיכולוגי של לקות שמיעה. הרי אין ספק שללקות שמיעה, מעבר לעובדה שמערכת השמיעה לא מתפקדת כראוי יש לה גם לא מעט השפעות פסיכולוגיות ורגשיות על הילד. הילד עשוי אולי לחוש פחות חכם כי הוא לא תמיד מבין מה שאומרים לו ולהרגיש מעט שונה כיוון שהילדים האחרים מסתכלים ושואלים שאלות שעלולות להביך אותו או לגרום לו לחוש לא בנוח.

שווה בין שווים

אתם כהורים מופקדים על כך שהילד יחוש כמו שווה בין שווים, כי לקות השמיעה היא רק 'באמפר' שמעליו ניתן לדלג וכי אין דבר בעולם שיכול לעצור אותו. בדיוק מסיבה זו עליכם להשקיע במידה רבה יותר ב'צמצום הפער' על ידי דיבור רב עם הילד, קריאת סיפורים, משחקים ופעילויות ספורט הדורשות אינטראקציה בין אישית ותשבוחות רבות כאשר הוא מצליח.

סוד קטן וחשוב

במיוחד כאשר מדובר בילד בעל לקות שמיעה אין דבר חשוב יותר עבורו מאשר חיוך. למרות שזה נשמע פשוט, אולי אפילו פשוט מידי, כוחו של חיוך הוא גדול במיוחד עבור ילדים שאינטראקציה באמצעות דיבור אוםי מעט קשה להם. החיוך שלכם הוא דרך מושלמת ליצור איתם אינטראקציה חיובית, לעודד אותם ולגרום להם לחוש אהובים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה