יום שני, 18 בנובמבר 2013

כיצד נשמור על אורח חיים בריא

כולנו שואפים לאורח חיים בריא על מנת להאריך ימים וליהנות מאיכות חיים גבוהה. המושג אורח חיים בריא כולל בתוכו כמה וכמה היבטים המשפיעים על הבריאות שלנו וקובעים את איכות החיים. זה כולל בין השאר הקפדה על התזונה הנכונה ועל פעילות ספורטיבית יום יומית, קידום הבריאות ומניעת מחלות, שמירה על משקל גוף תקין ועל היגיינה אישית. בנוסף לכך על מנת לחיות אורח חיים בריא יש לחזק את הדימוי העצמי, להשקיע בטיפוח הגוף ובפיתוח המודעות וגם לשמור על סביבת חיים אסטטית ונקייה. על מנת להשריש אורח חיים בריא עוד מגיל הילדות, יש לחתור להגברת המודעות ולחנך את הילדים לאורח חיים נכון.

תזונה נכונה

משמעות המושג תזונה נכונה יכול להתפרש בדרכים שונות בהתאם לפילוסופיית התזונה שבה מאמינים. יש שיגידו כי אורח חיים טבעוני נחשב לבריא ביותר ואחרים יטענו כי תזונה נכונה צריכה להכיל את כל אבות המזון. הגישה המרכזית קובעת כי תזונה נכונה היא תזונה מגוונות ומותאמת לגילו ולמצבו הבריאותי של האדם. לשם כך נדרש לבצע העדפת מזון מושכלת ולהרבות בשתיית מים, לכלול בתזונה הרבה ירקות טריים ולהימנע מאכילת מאכלים עתירי שומן וחומרים מעובדים. יש הטוענים כי תזונה נכונה צריכה לשלול צריכת מזונות מאובדים ולהפקיד על צריכה של מוצרים מקומיים, אך כולם יסכימו בפה אחד כי תזונה נכונה היא תזונה שמכילה כמות נכונה של כל אבות המזון בתפריט היומי.

פעילות גופנית

על מנת לשמור על אורח חיים בריא, חשוב להקפיד על פעילות גופנית בהתאם לגיל ולמצב הפיזי. פעילות גופנית תקינה צריכה להיות סדירה ולכלול כמה אימונים שבועיים של שעה לפחות. בין אם אתם בוחרים פילאטיס מכשירים, יוגה, שחיה או חדר כושר, חשוב לבצע את הפעילות לפחות שלוש פעמים בשבוע ולהתאים את מידת הקושי שלה למצבכם הבריאותי. השילוב האולטימטיבי של פעילות גופנית הנחוצה לאדם צריך לכלול פעילות לפיתוח סיבולת לב ראיה, פעילות שמשפרת את גמישות התנועה ופעילות שאחראית על שריפת השומנים. יש הממליצים לכלול בתוך מערך הפעילות הגופנית גם פיתוח שרירים על מנת לשמור על מבנה שרירים מאוזן.

שעות פנאי מגוונים ושמירה על האיזון בין המצב הנפשי והפיזי

איכות חיים נקבעת גם על פי סגנון הבילוי של שעות הפנאי, מכיוון שבריאותו של האדם מושפעת גם ממידת ההנאה שלו מהחיים. בילוי אקטיבי בשעות בפנאי והשקעה בפיתוח תחביבים אישיים וחברתיים, תרומה לקהילה והשתתפות בפעילות מעשירה ומפתחת חשובים גם כן לשמירה על אורח חיים בריא. על פי תורות המזרח העתיקות, הבריאות מושגת קודם כל בזכות איזון בין נפש בריאה לגוף בריא. על מנת לשמור על האיזון הזה נדרשת עבודה עצמית ופיתוח מודעות ושמירה על שלווה וחיוביות. בנוסף, חשוב לא פחות לשקוע במצבי חרדה ודכדוך ולהסתכל תמיד קדימה. מצב נפשי מאוזן תמיד יביא לשיפור ניכר גם בתחושה הפיזית וגם ישפר את מצב הבריאות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה