יום שלישי, 10 בדצמבר 2013

היתרונות הבריאותיים שבאכילת עוף (ומתכון מנצח לקציצות עוף)

בשנים האחרונות, המודעות הבריאותית של כולנו עלתה בעשרות מונים. עובדה זו הציתה מחדש את הדיון על סוגי המזון שאנו צורכים, כאשר השאיפה הברורה היא לעבור למזונות בריאים וכאלה המכילים בתוכם רכיבים תזונתיים חשובים. במאמר זה נתייחס לאחד הסוגים הנפוצים ביותר של בשר- -עוף. כפי שתראו מיד, ניתן למנות לא מעט מעלות בריאותיות של עוף, אליהן נתייחס במאמר. ויש גם מתכון.

הרכיבים המרכזיים שבעוף

מעוניינים לאכול חזה עוף, שוקיים או קציצות עוף? נקודת הפתיחה הבריאותית שלכם טובה מאד. עוף, אפילו יותר מסוגים אחרים של בשר, נחשב למקור אידיאלי לחלבונים, כמו גם לויטמינים שונים (המרכזי שבהם הוא B12). לראיה, על כל 100 גרם עוף, ניתן למצוא 21 גרם חלבון,ו -0.3 מק''ג ויטמין B12. אלו הן כמויות מרשימות, בעלות השלכות חיוביות ביותר על הגוף: B12, לדוגמא, מסייע ליצור כדוריות דם אדומות, לתחזק את מערכת העצבים בגוף ולצמצם את הסבירות לסבול מבעיות פוריות.

עוף כולל בתוכו גם ברזל בכמות נאה, גם אם כזו הנחשבת לנמוכה ביחס למזונות אחרים מעולם החי. ברוב המקרים, ניתן יהיה למצוא בעוף ברזל מסוג non-haem, אשר קיים גם במזון צמחי. הוא נספג היטב בגוף, מסייע לחזק אותו ולוקח תפקיד מרכזי בנשיאת החמצן מהריאות לתאי הגוף, דבר שעשוי למנוע חולשה, אנמיה ועוד. אגב, ברוב סוגי הבשר, ובכללם עוף, ניתן למצוא גם חומצות אמינו בשיעור משמעותי, מה שמסייע לחזק את שרירי הגוף.

רכיב מרכזי נוסף שניתן למצוא בעוף הוא אבץ. גם כאן, ניתן למנות לא מעט תפקידים חיוניים שמבצע האבץ בגוף: שיפור תפקודה של המערכת החיסונית בגוף, ריפוי פצעים הנגרמים בו, חיזוק ובניית עצמות, שכפול תאים בגוף האדם וכיוצא בזה.

רוצים לאכול בריא? נסו את המתכון הזה

אחרי שסקרנו כמה מהמעלות המרכזיות של בשר עוף, הגיע הזמן לנכס את יתרונותיו הלכה למעשה. המתכון הבא של קציצות עוף ברוטב פלפלים, מצריך עוף טחון (חצי קילו), ביצה, פטרוזילציה קצוצה (חצי צרור), 2-3 כפות פירור לחם, שן שום כתושה או שתיים, חצי כפית פפריקה, מלח, פלפל שחור ושמן לטיגון. לרוטב עצמו ניתן להשתמש בחבילת פלפלי בייבי או בפלפלים קצוצים, ולצידם שמן זית, גבעולי טימין, מלח, פלפל שחור וחצי כפית סוכר.

הכנת המנה אינה נחשבת למורכבת: תחילה, יש לחמם את התנור לחום של 180 מעלות. נחמם את החומרים המשמשים לקציצות ונניח את הפלפלים בתבנית. השלב הבא הוא טיבול הרוטב, וקליית הפלפלים (15 דקות לקטנים, 25 דקות לגדולים).לאחר חימום המחבת, יש ליצור ולטגן את הכדורים במספר מחזורים. לאחר הוצאת הפילפלים, וסילוק הגרעינים מהם, נותר רק לרסק את הפלפלים, לתבל ולהמתין מספר דקות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה