יום שלישי, 10 בדצמבר 2013

הכל על סקירת מערכות מאוחרת

השתכללות הרפואה המודרנית מאפשרת היום להבטיח כי מרבית התינוקות ייוולדו כשבריאות תקינה. על מנת לשלול מומים והפרעות התפתחות נועדו בדיקות מקיפות שהאישה עוברת במהלך ההיריון. מדובר על בדיקות אולטראסאונד משוכללות הקרויות בשם "סקירת מערכות מוקדמת" או "סקירת מערכות מאוחרת" או "הסקירה הראשונה ו"הסקירה המקיפה" (הטרמינולוגיה משתנה אומנם בין קופות החולים השונות, אך הבדיקות נשארות אותן בדיקות בכל קופות החולים). יש נשים הנוטות לוותר על הבדיקה הראשונה במקרה ומדובר על הריון שלישי או רביעי, אך על סקירת המערכות המאוחרת כל הרופאים ממליצים שלא לוותר.

מה הבדל בין סקירת מערכות מוקדמת למאוחרת

ההבדלים בין סקירת מערכות מוקדמת למאוחרת באים לידי ביטוי במועד ביצוע הבדיקה, בהיקף שלה ובסוג הממצאים שניתן לגלות בה. הסקירה המוקדמת נערכת בין השבוע ה-13 לשבוע ה-17. מדובר על בדיקת אולטראסאונד רגילה המתבצעת בשיטה הלדנית לרוב. במהלך הבדיקה נסקרים איברי העובר על מנת לאתר מומים או ממצאים בלתי תקינים. חלק ניכר מהמומים המולדים מתגלים בבדיקה זו וגם מיקום של השליה. בנוסף, נבדקת בבדיקה זו כמות של מי שפיר, נמדד גודלו של העובר ונקבע מינו. הסקירה המאוחרת נערכת בשלב מאוחר יותר של ההיריון בין השבוע ה-19 לשבוע ה-25, בתקופה זו רוב האיברים של העובר כבר התפתחו. הבדיקה הזו נועדה על מנת לזהות מומים שיכולים להתפתח רק בשלב מאוחר של ההיריון והיא מבוצעת באמצעות גישה בטנית. שתי הבדיקות מסובסדות על ידי קופות החולים במידה והאישה בעלת ביטוח בריאות מקיף. ישנן קופות חולים אשר מאפשרות לבחור בסבסוד מלא של אחת הבדיקות, במקרה זה על הבדיקה השנייה תתבקשו לשלם מחיר מלא. דבר נוסף שחשוב לדעת הוא כי ניתן לבצע את הבדיקות או דרך קופות החולים או במרכזי הרפואה הפרטית.

למה סקירת מערכות מאוחרת כה חשובה

כל אישה הרה צריכה לעשות סקירת מערכות מאוחרת, גם אם מדובר על היריון שלישי או רביעי. הסקירה הזו מאפשרת לגלות את הקוטר של הגולגולת ואת ההיקף של הראש, את היקף הבטן ואת אורך עצם הירך. בבדיקה זו נבדקים גם החדרים של המוח, הפנים וארובות העיניים של העובר, שפתיים שלו וגם מבנה הריאות, כליות, כיס השתן ומבנה עמוד השדרה. בנוסף, הבדיקה הזו בוחנת האם כל האיברים התפתחו כהלכה וביניהם גפיים ואצבעות. נמדדים בבדיקה זו גם דופק ותקינות התנועה של העובר ומדובר על הבדיקה החשובה ביותר במהלך ההיריון שנועדה על מנת להבטיח הולדת ולד בריא.

עלות הבדיקה

מחיר של סקירת מערכות מאוחרת משתנה מקופת חולים אחת לשנייה ויכול לנוע בין מאה שקלים לשבע מאות שקלים. כמו כן המחיר גם מושפע מסוג הביטוח שבו האישה מבוטחת. במקרים מסוימים ניתן לבצע את הבדיקה בסבסוד מלא או בסבסוד חלקי, במידה ומבצעים את הבדיקה במרכזי הרפואה הפרטית, היא תעלה קרוב לאלף שקל, אך בשיטה זו תוכלו לבחור את הרופא שיבצע את הבדיקה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה