יום שלישי, 17 בדצמבר 2013

החידושים הרפואיים האחרונים

עולם הרפואה, בכך אין ספק, מתקדם קדימה בצעדי ענק. מדי מספר חודשים, שומעים על פיתוח משמעותי זה או אחר, שנועד להפוך את הטיפול הרפואי ליעיל הרבה יותר, ואולי אפילו להציל חיים. בין החידושים האחרונים בתחום הרפואה, יש כאלה שראויים לאזכור מיוחד.

בדיקת דם "אין", בדיקת מי שפיר "אאוט"

עבור נשים בהריון, בדיקת תסמונות גנטיות שונות, שעלולות להופיע אצל העובר, היא אחת החשובות במהלך התקופה המרגשת הזו. עד לפני מספר חודשים, הדרך היחידה לבצע בדיקות אבחנה מדויקות הייתה בדרכים פולשניות לגוף, ובכלל זה בדיקת מי שפיר. הבעייתיות שבכך היא שההליך הפולשני נחשב למסוכן, הן עבור העובר והן עבור בריאותה של האישה, ועלול להביא להפלה ולפגיעות גופניות שונות.
בחודשים האחרונים, החל להתבצע בישראל שינוי משמעותי ביותר, והוא ביצוע בדיקת דם במקום מי שפיר לצורך אבחון מהסוג הזה. כיום, ניתן למצוא בישראל חמש בדיקות דם עיקריות למטרת אבחון גנטי: מאטרניטי 21, verify, NIFTY, הרמוני ופנורמה. הבדיקות מבוססות על מקטעי ה-DNA המשתחררים לדם האם במהלך תקופת ההריון, כשיחס לא קבוע בכמות המקטעים מכל כרומוזום בהם יעיד על בעיה אפשרית. בדיקות אלה מאבחנות, באחוז דיוק גבוה במיוחד (99%), תסמונת דאון, כמו גם תסמינים אחרים.

חיסון נגד כל סוגי השפעת

בחודש ספטמבר 2013, הודיעה קבוצת מדענים בריטית על כך שהשיגה פריצת דרך משמעותית בפיתוח חיסון שפעת מקיף, שיגן על האדם מפני כל אותם הסוגים הידועים כיום של מחלת השפעת. כידוע, במצב הנוכחי, כאשר זני השפעת מתפתחים ומשתנים מדי עונה, נדרש לעבור חיסונים עונתיים, שלא תמיד מתגלים כיעילים. הפיתוח החדש אמור להביא לחיסון "אוניברסלי", שנותן מענה לכל סוג, עכשווי או עתידי, של שפעת.
מבחינה רפואית, הרעיון כאן הוא התמקדות במבנה הבסיסי של וירוס השפעת, אשר דומה בכל אחד מהמקרים. בשנים האחרונות, ניתן יהיה לראות אם הרעיון רוקם עור וגידים, והופך את ההתמודדות עם מחלת השפעת, שגובה מאות אלפי נפשות בשנה, לפשוטה מעט יותר.

שיקום מרחוק של הסובלים מפגיעה מוחית

לא מכבר, הושקו במכון גרטנר לחקר אפידמולוגיה ומדיניות בריאותית שתי מערכות ממוחשבות, אשר תכליתן היא לסייע לאנשים הסובלים מפגיעה מוחית נרכשת בהליך השיקום. המדובר הוא במערכות לשיקום תנועה ולשיקום שפה, המותקנות במחשבו של החולה, ומהווה למעשה עזרים וירטואליים. מבחינה מעשית, זוהי סדרה של תרגילים ומשחקים המותאמים לחולה באופן אישי, אותם הוא עושה תחת בקרה של צוות רופאים במוקד ממוחשב.

קנביס רפואי מזן חדש

אין זה סוד שבשנים האחרונות, גובר השימוש בקנביס (מריחואנה) ברפואה. הגם שנושא זה נמצא במחלוקת, ברור כי יש לקנביס השפעה חיובית על הגוף, בעיקר בכל הנוגע להתמודדות עם כאבים כרוניים. עם זאת, הבעיה העיקרית היא ההשפעות ה"ממסטלות" של הקנביס, מה שמהווה סכנת התמכרות של ממש.
בשנה שעברה חברת "תיקון עולם" הישראלית הכריזה על פיתוח זן חדש של קנביס, אשר משנה את חוקי המשחק: השינוי העיקרי הוא הוצאתו מהתמונה של הקנבינואיד THC, הכולל בתוכו השפעות פסיכוטיות, והתבססות על קנבינואיד CBD, הבטוח יותר לצריכה. לא ברור מתי ייגבר השימוש בקנביס זה, והאם הוא יביא להגברת השימוש בקנביס לצרכים רפואיים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה