יום חמישי, 13 בפברואר 2014

כל מה שרציתם לדעת על בדיקת מי שפיר

כבר לפני למעלה ממאה שנים החלו חוקרים ורופאים לבצע הליך בדיקת מי שפיר, אך ההליך הפך לסטנדרט רפואי בינלאומי בתקופת ההיריון רק במהלך שנות השישים של המאה הקודמת. הניסיון הרב של עולם הרפואה בנושא זה הוביל את הבדיקה דרך תהליך התפתחות ארוך, אשר הפך אותך לאחת מהבדיקות המדויקות והאיכותיות ביותר.
החשיבות הגבוהה של בדיקה זו נשענת על העובדה כי מדובר בהליך רפואי פשוט למדי, אשר יכול בתוך זמן קצר מאוד לחזות בצורה מדויקת במיוחד את היווצרותם של מומים שונים בעובר. כיום ניתן לזהות ולשלול רשימה ארוכה של בעיות מולדות, הפרעות התפתחותיות, ובעיות תורשתיות שונות הבאות לידי ביטוי בעובר.

כיצד מבצעים בדיקת מי שפיר, ומה מוצאים בה?

בדיקת מי שפיר נעשית תוך שאיבה של כמות עד 30 סמ"ק של מי-שפיר ישירות מהרחם, בעזרת מחט ארוכה ודקה. הכמות הזו מאפשרת בדיקה מקיפה של הנוזל, תוך שמירה על מאזן הנוזלים ברחם, אשר מייצר מחדש את מי השפיר החסרים בתוך פחות משלוש שעות.
המחט מוחדרת באחת משתי דרכים – דרך הנרתיק או דרך דופן הבטן, והכול בחיבור למכשיר אולטרא סאונד המאפשר מעקב אחרי כל תנועה ותנודה. לרוב ניתן לבצע את הבדיקה כבר מהשבוע השלושה-עשר להיריון, והתוצאות של הבדיקות השונות הנערכות על הנוזל מגיעות תוך 14 ימים בקירוב.

ישנן 3 בדיקות עיקריות הנעשות למי השפיר:
1. קריוטיפ – בבדיקה זו נספרים כמות הכרומוזומים בכדי להבין האם מספרם תקין. סטייה בכמות הכרומוזומים מעידה על תופעה זו או אחרת, בהתאם לסטייה, ובדיקה ראשונית ופשוטה זו יכולה להעיד או לשלול בעיות רבות.
2. FISH – בדיקה זו מאפשרת לזהות פגמים שונים במבנה הדי.אן.איי של העובר, ובכך לחזות מראש מומים אשר עלולים להתפתח.
3. array-CGH – סריקה של חלקים בדי.אן.איי הידועים כרגישים לפגיעות גנטיות. בדיקה זו מאפשרת להיכנס לעובי הקורה, ולזהות מספר רב במיוחד של מומים.

האם יש אלטרנטיבות לבדיקת מי שפיר?

בשנים האחרונות, ועם העלייה בנגישות המידע בעולם דרך רשת האינטרנט, יותר ויותר אנשים מחפשים ומוצאים בדיקות חלופיות ואפשרויות שונות הנגישות להם בעולם הרפואה, ובעולם בכלל. גם לבדיקת מי השפיר ישנן אלטרנטיבות, וישנן דרכים שונות לבדוק את בריאות העובר.
אחת מבדיקות אלו הינה בדיקת הדי.אן.איי העוברי, בדיקה בשם NIFTY. בדיקה זו מאפשרת זיהוי של הפרעות כרומוזומים שונות, בצורה פשוטה במיוחד – דרך בדיקת דם פשוטה של האם. בדיקה זו מאפשרת לשלול תופעות כגון:

  • תסמונת טרנר
  • תסמונת קליינפלטר
  • תסמונת אדוארדס
  • תסמונת פאטו
  • תסמונת דאון

בדומה לבדיקת מי השפיר, תוצאות בדיקה זו לוקחות כארבע-עשר יום בקירוב, אך אפשר לעשות בדיקת NIFTY עוד לפני בדיקת מי שפיר, והיא זמינה כבר מהשבוע השנים-עשר להיריון. כיום ניתן לזהות בעזרת בדיקה זו עד כשלוש-עשרה תסמונות שונות, כאשר המובילה בהן, תסמונת דאון, ניתן לגלות בשיעור של קרוב למאה אחוז.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה