יום שלישי, 4 בפברואר 2014

ביטוח בריאות- כמה זה עולה לנו וכמה זה באמת שווה לנו?

מתי בפעם האחרונה עצרתם לחשוב על ביטוח הבריאות שלכם? זה בדיוק כמו כאב ברגל, אתה לא חושב על הרגל עד הרגע שבו היא מתחילה לכאוב. עם כאב קל ברגל אפשר להתמודד, אבל עם בעיות חמורות יותר ההתמודדות תהיה קשה עד בלתי נסבלת בהעדר הערכות מוקדמת.
במדינת ישראל ישנו חוק בריאות ציבורי שמעניק כיסוי בסיסי לכל אזרח של המדינה, עם זאת מדובר על כיסוי בסיסי ביותר שמספק מענה למספר מוגבל של תרחישים. מקרים רבים מדי אינם מקבלים סבסוד מה שמוביל לכך שאנשים שסובלים מבעיה שאינה נכנסת תחת סעיפי הכיסוי, שהטיפול בה אינו נכלל בסל התרופות ואין בידם לממן את הטיפול הרפואי ישארו ללא טיפול. כמובן שהעלות הממשית של טיפול רפואי היא כה גבוהה עד שהרוב המוחלט של אזרחי המדינה לא יכולים לעמוד בה מבלי לספוג מפלה כלכלית.
את העלות של קופת החולים אנחנו לא מרגישים בדרך כלל. למעשה, על פי מחקרים של מכון גיאטקרטוגרפיה שנעשו במהלך חודש אוקטובר 2013, נראה כי גם הבקיאות של המבוטחים בזכויות שלהם אינה גבוהה. למעשה רק 45% מהאנשים שמבוטחים בביטוח ציבורי יודעים מה טווח הכיסוי של קופת החולים.

פתרונות השוק

המוגבלות של הביטוח הציבורי מקבלת מענה בשני אופנים. הפתרון הראשון הוא הרחבת הביטוח הציבורי לביטוח משלים. למעשה מדובר על אותה פוליסה ציבורית שמוענקת לצד הטבות נוספות, אלא שבפועל גם היא סובלת מכשלי כיסוי רבים. היא מטיבה אמנם עם המבוטח אך לא בצורה מספקת. הפתרון הטוב ביותר בשוק הוא פוליסת ביטוח פרטי שמעניקה כיסוי מלא לרבות כיסוי של בדיקות מומחים, השתלות, ניתוחים בחו"ל ועוד ועוד. פוליסת הביטוח הפרטי הינה פוליסה יעודית המותאמת באופן אישי למבוטח. העלות שלה נקבעת על בסיס סעיפי הכיסוי, אלה מותאמים כאמור באופן פרטני. בסיכומו של דבר, על הרחבת הביטוח הציבורי לביטוח משלים נשלם כמאה וחמישים שקלים ועבור הפרטי בערך 240.
התרומה של פוליסת הביטוח הפרטי לא באה לידי ביטוי רק ברגע האמת. בהבדל המהותי שבין טיפול שאינו נכנס לסל התרופות והאדם עלול למצוא עצמו במצב קטטוני, לבין קבלת הטיפול הטוב ביותר, בזמן המהיר ביותר מידי הרופאים הטובים ביותר. הבדל של חיים ומוות.
השקט הנפשי הוא אספקט נוסף וחשוב לא פחות. אותו סקר מהחלק הקודם בדק גם את תחושת הביטחון שלנו מהביטוח הרפואי. כמעט 70% ממחזיקי פוליסת ביטוח פרטי הצהירו כי הם מרגישים בטוחים עם פוליסת הביטוח שלהם, לעומת 59% בלבד ממבוטחי קופות החולים.
אחוז שביעות הרצון בקרב מבוטחי ביטוחים פרטיים לאחר קבלת טיפול היה גבוה יותר גם הוא, ואחוז גבוה מהאנשים אף שינו את דעתם על חברת הביטוח לטובה לאחר מימוש הזכויות שלהם במסגרת הפוליסה.
אי אפשר להתעלם מהעובדה שפחות ממאה שקלים הם סכום הולם וסביר בהחלט לקבלת שקט נפשי בידיעה שאתם מכוסים מפני כל מקרה שלא יהיה, ולמעלה מכך אכן להנות מהכיסוי הזה בפועל בשעת הצורך.
למידע נוסף על ביטוח בריאות

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה