יום ראשון, 2 במרץ 2014

מדריך לירידה במשקל

השמנת יתר היא מחלה שמדורגת במקום גבוה מאוד על ידי ארגוני הבריאות העולמיים וככזו יש שיטות נרחבות לטפל בה. אם בעבר הייתה ההשמנה רק נטייה או תופעה, מספרם הרב של האנשים הסובלים ממנה, גרם לה להפוך לבעיה של ממש, הדורשת דרכי טיפול מגוונות ופתרונות ראויים.
הסיבות העיקריות להתפשטות התופעה נעוצות בשוק העבודה התובעני, בשעות הרבות של ישיבה מול המחשב, המובילות למיעוט פעילות גופנית ובתיעוש הנרחב של מוצרי המזון, שערכם התזונתי ירד עם השנים. עם זאת, ירידה במשקל היא אפשרית בתנאי שמאמצים כמה עקרונות חשובים, ללא קשר לדרך אותה נוקטים במטרה להיפטר מהשומן העודף.

מהם העקרונות החשובים בדרך לירידה במשקל?

ירידה במשקל כרוכה באימוץ כמה אלמנטים שלא בהכרח משתלבים כראוי עם שגרת החיים המוכרת לאדם הסובל מעודף משקל. האלמנטים המרכזיים יהיו אימוני כושר, תפריט מאוזן, שמירה על סדר יום יציב וכמובן שינוי מחשבתי.

  • אימוני כושר – אימוני כושר ופעילות גופנית הכרחיים על מנת לרדת במשקל ולהוריד את עודפי השומן. גם אם מתקיימת הורדה במשקל ללא פעילות גופנית, הגוף יכול להיראות נהדר, אך אין זה אומר שהוא בריא. הורדה במשקל היא בראש ובראשונה עבור הבריאות ולכן אימוני כושר יכולים לסייע בהורדת השומן המיותר ולא בהורדת מסת שריר. באמצעות אימוני כושר ניתן גם להיפטר מהשומן העודף וגם לחזק את הגוף והמערכת החיסונית. כמו כן, אימוני כושר תורמים לשמירה על רמת האנרגיות הנחוצות, בעת דיאטה ומסייעים לאיזון מצב הרוח.
  • תפריט מאוזן – לצד אימוני הכושר, תפריט מאוזן שבאמצעותו נצרך המזון באופן מבוקר ובריא, יכול לא רק לגרום לירידה במשקל, אלא לחיזוק הגוף ומערכותיו. תפריט מאוזן יהיה כזה שיעורר מחדש את מנגנון הרעב והשובע ויורכב מכל אבות המזון לכל אורך היום. המפתח לתזונה מאוזנת יהיה התכנון מראש וההכנה המוקדמת, שיכולים לסייע בשמירה על תפריט מאוזן לאורך זמן.
  • שתייה מרובה – המים מרכיבים אחוז נכבד ממשקל גופינו ומשמשים לדלק המרכיב אותו. שתיית מים מרובה, חשובה לא רק בעת ניסיון להוריד במשקל, אלא בכל מצב ויכולה לתרום לשמירה על ערנות ועל מערכת עיכול סדירה. כמו כן, השתייה מסייעת לשליטה על מנגנון הרעב ומספקת תחושת שובע, מה שיכול לתרום לצריכת תפריט מאוזן. מעבר לכך, אימוץ שתיית מים מרובה יכול לעזור לא רק בירידה במשקל, אלא גם בשמירה על המשקל הרצוי.
  • שינוי מחשבתי – למרות שהשמנת יתר נגרמת בעיקר מהשינויים בתעשיית המזון ומשגרת יום לחוצה, המנגנון המטאלי והמחשבתי משמש גורם משפיע לא פחות. כאשר מעוניינים לרדת במשקל חשוב לאמץ הרגלים של כושר ותזונה, אך הרגלים אלו לא יחזיקו מעמד, אם לא יתבצע שינוי מנטאלי בדבר היחס לאוכל. יש לזכור ולאמן את המחשבה כי האוכל אינו תחליף לשעמום או לתחושות הנאה, ותפקידו העיקרי הוא לספק את תחושת הרעב ולהזין את הגוף.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה