יום חמישי, 6 במרץ 2014

קפה איכותי ובריאותי

בין אם זה אספרסו קצר, הפוך או אולי קפה קר, שמו של הקפה יצא למרחקים והוא מוגש בכל מקום כמעט בעולם. לא בכדי נחשב הקפה לאחד המשקאות הפופולאריים כיום. לצד הטעמים המצוינים שלו וסגנונות הקפה השונים, המוצעים בכל בית קפה, למשקה זה ישנם לא מעט יתרונות, ובעיקר השפעה חיובית על תהליכים פיזיולוגיים שונים. כמו כל משקה או מזון מסוג כלשהו, מומלץ שלא להרבות בשתייתו של הקפה, אולם כן כדאי, וכפי שמעידים מחקרים רבים שנעשו בתחום, לא לוותר על שתייתו. כדאי להקפיד שיהיה זה קפה טרי ואיכותי מאד כדי להפיק ממנו תועלת רבה.

הנה כמה מסגולותיו של הקפה:


  • בין אם מזמינים כוס קפה בבית קפה או אולי טוחנים פולי קפה טריים בבית, ניתן ליהנות מיתרונות רבים, אותם מציעים הפולים עצמם: על פי מחקרים רבים שבוצעו בתחום ובדקו את השפעותיו של הקפה והרכבם של פולי קפה טריים, נמצא שמדובר במשקה המכיל כמות גבוהה מאד של נוגדי חמצון, ההכרחיים לתהליכים שונים בגוף, ובעיקר לצורך סילוק פסולת מזיקה. כמותם של נוגדי חמצון אלה משתנה בין סוגי הקפה המוצעים, וכמובן השפעתם הרבה באה לידי ביטוי בעיקר כשמדובר בפולי קפה טריים ופחות כשזהו קפה מסחרי, הנרכש ברשתות השונות.
  • מחקרים נוספים גילו שלפולי הקפה השפעה חיובית מאד על ספורטאים בענפי הספורט השונים. נמצא כי שתייה של קפה יכולה לסייע במקרים של כאבי שרירים, המופיעים לאחר פעילות גופנית מאומצת. בנוסף, ציינו מחקרים אלה כי השתייה יכולה גם לסייע במקרים בהם לא בוצעה פעילות גופנית במשך תקופה ארוכה מאד ונגרמו כאבי שריר לאחר החזרה אליה.
  • שתיית קפה, העשוי פולי קפה טריים, מפחיתה את הסיכון לסוכרת מבוגרים בלמעלה מעשרים אחוזים. על פי המחקרים השונים שבוצעו בתחום זה, נמצא שככל שמרבים בשתיית הקפה, הסיכוי לחלות בסוכרת קטן באופן משמעותי. בנוסף, שתייה של קפה יכולה לעזור במקרים של בעיות ספיגת סוכר בדם ברמות שונות.
  • בכל הקשור למחלות הסרטן, גם כאן הקפה יכול לתרום לא מעט. על פי מחקרים שבוצעו, נמצא כי מספר חולי הסרטן, שנהגו לשתות באופן קבוע קפה כמה פעמים ביום, הינו נמוך הרבה יותר מאלה שאינם שותים קפה. ידוע, ובהתאם למחקרים נוספים, שהקפה עוזר במניעת סוגים שונים של סרטן, כמו סרטן השד, סרטן המעי הגס וגם סרטן הכבד. הסיבה המרכזית לכך נעוצה בעובדה שנוגדי החמצון הקיימים בפולי הקפה גורמים לעלייה בכמות האנזימים המגנים על הגוף מפני סוגי הסרטן השונים ולכן יכולים, במקרים רבים, למנוע את הופעתם.


ניתן לראות שמדובר במשקה בעל יתרונות רבים, ובעיקר כשהוא טרי ומיוצר רגע לפני השתייה עצמה. קפה מסחרי, ובהשוואה לקפה המכיל פולי קפה טריים, יציע פחות יתרונות ולכן גם יהיה הרבה פחות מומלץ. ובל נשכח כמובן את הטעם המשובח של הקפה הטרי, שלא ניתן למצוא בקפה המסחרי, המגיע בצנצנות הנרכשות בחנויות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה