יום ראשון, 30 במרץ 2014

ממה נובעים פצעים אקנה/ פצעי בגרות

פצעי בגרות, הלוא הם פצעוני אקנה הידועים לשמצה עשויים להפוך את גיל ההתבגרות לתקופה מסובכת. חשוב לציין שלמרות שמדובר לרוב על בעיה של גיל הנעורים, הרי שגם מבוגרים לא מעטים סובלים ממנה, לעיתים לאורך זמן ולעיתים בגלים של התפרצות ורגיעה. 
איש אינו יודע בוודאות מדוע חלק מבין הסובלים מפצעי הבגרות סובלים מצורה קלה בעוד שאחרים סובלים מהתפרצות חמורה וקשה. למרות זאת, הבשורות הטובות הן שמדובר על בעיה עם פתרונות רבים, שיכולים להקל ולעיתים אף להביא לריפוי מוחלט.
מהי אקנה
פצעי האקנה נוטים להופיע במיוחד על גבי הפנים, אך יש גם כאלה הסובלים מבעיה נרחבת יותר, לרבות על אזורי החזה או הגב. מרבית המומחים סבורים שמקור הבעיה הינו הורמונאלי, בעיקר עקב פעילות מוגברת של הורמון הטסטוסטרון.
הורמונים בלתי מאוזנים מביאים להפרשת שומן מבלוטות החלב, כאשר בשילוב עם גורמים נוספים כגון מתח נפשי, תזונה עתירת מוצרי חלב ושומנים, מביאים להסתמות זקיקי השערה. כאשר במקום קיימת פעילות חיידקית - נוצרת סביבה מודלקת והתפתחות פצעונים.
כאשר הבעיה איננה מטופלת, במיוחד אם מדובר בצורה החמורה שלה, עשויות להיות לדבר השלכות מהותיות. בין היתר עשויים להופיע תופעות של גרד, גלדים וצלקות. בהמשך האזור עשוי אף להזדהם ועשוי להידרש טיפול אנטיביוטי. חשוב לומר שבמקביל לנזקים אלו, הנזק הנפשי עשוי להיות בעל משמעות עקב השפעה על המראה האסתטי בגיל הנעורים.
דרכי התמודדות
פצעי האקנה יכולים להיות משני סוגים עיקריים – כאלה המאופיינים בצבע שחור וכאלה המאופיינים בצבע לבן. בין אם מדובר במצב הראשון ובין אם מדובר במצב השני, קיימים טיפולים יעילים מכמה סוגים, בהתאם לחומרת המצב.

  • טיפול באמצעות אור – טיפולי פוטו תרפיה נחשבים לפופולאריים למדי. מדובר בטיפול שנעשה באמצעות גלי אור, כאשר האפקטיביות היא בעיקר למקרים שבהם מצבו של המטופל הינו ברמה קלה או בינונית. על מנת לחוש הקלה יש צורך לקיים סדרה של טיפולים.
  • פילינג – מכיוון שפצעי בגרות משגשגים במיוחד על רקע הצטברות של שומן ותאי עור מתים, קילוף שכבת העור העליונה עשוי להביא להקלה של ממש. קילוף עור יכול להיעשות בשיטת של שפשוף מכני או על ידי תכשירים וחומרים כימיים שונים.
  • גלולות לאיזון הורמונאלי – נשים רבות מדווחות שגלולות נגד היריון יעילות עבורן גם לטיפול במצב של אקנה, אפילו ברמות קשות. דיווחים אלה שנמצאו להם סימוכין מדעיים, נובעים מאיזון רמון ההורמונים בגוף.
  • טיפול בוויטמינים – טיפול באמצעות תכשירים שמכילים ריכוז גבוה של ויטמין A נמצא כיעיל עבור חלק גדול מהאנשים.
  • עם אנטיביוטיקה ובלעדיה – סוגים שונים של משחות, בהן כאלה עם חומרים אנטיביוטיים (שמחייבים מרשם) ומהן כאלה שאינן מכילות אנטיביוטיקה מבטיחים תוצאות טובות. למשחות יתרון על שימוש בכדורי אנטיביוטיקה, שכן השפעה היא חיצונית בלבד.
  • פתרון נוסף שנחשב ליעיל במקרים של אקנה חריפה הינו גלולת רואקוטן. מדובר בתרופה חזקה, שמצריכה מרשם ושימוש לאורך זמן. חשוב לדעת שלשימוש בתרופה עשויות להופיע תופעות לוואי, לעיתים קלות ולעיתים משמעותיות. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה