יום חמישי, 6 במרץ 2014

שיטות לטיהור מים ושמירה על הבריאות

עד לפני שנים ספורות כאשר מאן דהו דיבר על טיהור מים, רוב הסיכויים שהוא התייחס לטיהור של מים באחד מהמסעות שערך בעולם. עם זאת, כיום ניתן להעביר את המים במערכת הביתית תהליך של טיהור שמסייע לשמור על הבריאות. טיהור המים בצנרת הביתית מאפשר לחסוך לא מעט כסף שלרוב מתבזבז על בקבוקים של מים מינרליים. הסיבה בגינה יש לטהר את המים בישראל היא שהמים ברוב אזורי הארץ אינם נקיים במיוחד. לעתים מדובר על בתים שבהם הצנרת אינה חדשה בלשון המעטה ולעתים מדובר על אזורים בהם המים בתשתית העירונית אינם טהורים דיים לשתייה בטוחה. בתהליך הטיהור המים מתנקים מהמרכיבים המזיקים לבריאות כגון: חיידקים, מלחים שונים כמו מגנזיום לדוגמה, אבנית ועוד. במאמר שלפניכם סקרנו את השיטות השונות לטיהור מים בבית ובשטח.

הרתחת המים

השיטה הפשוטה ביותר לחיסול של פתוגנים במי השתייה היא הרתחה של המים למשך דקות ספורות לפני הצריכה שלהם. למעשה בהנחיות של משרד הבריאות מצוין בפירוש כי עד גיל שנה אין לתת לתינוק לשתות מים שלא עברו הרתחה בשום פנים ואופן.

אוסמוזה הפוכה

הטכניקה שזכתה לשם "אוסמוזה הפוכה" היא שיטה נפוצה ביותר לטיהור מים בצנרת הביתית אך נעשה בה שימוש נרחב גם בתעשייה. בתהליך הטיהור נעשה שימוש בפילטר דרכו מוזרמים המים ובתהליך פיזיקלי טבעי לחלוטין המומסים המזיקים לבריאות מופרדים מהמים ונותרים במסנן. המים המטוהרים ממשיכים מהמסנן ועושים את דרכם לברזים בבית כשהם ראויים לשתייה ולשימושים שונים ללא כל חשש.

שימוש בכלור

אחת מהשיטות הנפוצות והמקובלות לטיהור המים היא על ידי שימוש בכלור. מדובר למעשה על טכניקה של חיטוי שפועלת על ידי חמצון של המים. למרות שזוהי שיטה יעילה לחיסול של חיידקים, הרי שהכלור אינו יעיל נגד מגוון רחב של טפילים ובנוסף לכך אינו מונע את נזקי האבנית.

התפלת מים

רבים מאמינים כי התפלת מי ים היא טכניקה שעושים בה שימוש על מנת לייצר מי שתייה איכותיים ממי ים בלבד. עם זאת, מעטים יודעים שהמים המותפלים הם גם מים בריאים יותר ואיכותיים יותר ממי השתייה הסטנדרטיים. מדובר על מים שלא מכילים אבנית ושעומדים בכל תקני האיכות של משרד הבריאות הישראלי. ישנן מספר שיטות להתפלת מים וביניהן אלקטרו דיאליזה, החלפת יונים וסינון ננו.

טבליות יוד

דרך מצוינת לקטול חיידקים שנמצאים במים במהלך טיול בעולם, היא בעזרת שימוש בטבליות יוד לטיהור מים. דרך זו נחשבת ליעילה במיוחד עבור מקרים בהם אין אפשרות להרתיח את מי השתייה. למרות שטבליות היוד לא מחסלות את כל סוגי הטפילים שעשויים להימצא במים, הרי שהטכניקה נחשבת ליעילה יחסית להשמדה של כל סוגי החיידקים. בנוסף לטבליות היוד, כיום ניתן לרכוש לפני הטיול גם תמציות יוד. את תמצית היוד יש לטפטף בזהירות למים (עד עשר טיפות בלבד לכל ליטר מים) כיוון שבמינונים גבוהים היוד יכול להיות רעיל לבני אדם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה