יום חמישי, 3 באפריל 2014

ביטוח אובדן כושר עבודה לעובדים זרים

בשנים האחרונות חל מפנה משמעותי וחשוב במצב העובדים הזרים בארץ. למרות שתופעת העובדים הזרים קיימת עוד מימי קום המדינה, המציאות היא שעד לשנים האחרונות הפעילות, החיים או הקיום שלהם בארץ לא היה מעוגן בשום דרך. במצב כזה, מטבע הדברים הם לא נהנו משום זכויות ונאלצו להתקיים בתנאים בלתי אפשריים.
השאיפה של מדינת ישראל היא באופן טבעי להקטין את הכמות העובדים הזרים בארץ ולפנות כמה שיותר מקומות עבודה לישראלים, אבל המציאות מראה כי אנחנו חייבים את תרומתם ולא באמת יכולים לוותר עליהם. במקרה כזה חייבים להפוך את הפעילות שלהם למעוגנת בחוק ולספק להם לפחות את זכויות האדם האלמנטריות שמגיעים להם מעצם היותם בני אדם המתגוררים על אדמתינו. כיום מעסיק שמעוניין להעסיק עובדים זרים מחוייב לפעול בהתאם לפרוטוקול שדורש להעמיד פוליסת ביטוח בריאות הכוללת בתוכה לפחות סעיפים של ביטוח אובדן כושר עבודה, כמו כן הוא מחוייב לספק לו תנאי עבודה נאותים, הוצאות על נסיעות וכל מה שמחייב את החוק לגבי כל עובד אחר.
איך והיכן אפשר לרכוש ביטוח לעובדים זרים
ביטוח לעובדים זרים, בין אם מדובר על ביטוח חיים, ביטוח אובדן כושר עבודה, ביטוח בריאות או כל ביטוח אחר ניתן לרכוש בחברות ביטוח בעלות אישור מכירה של פוליסות ביטוח לעובדים זרים. ביטוח אובדן כושר עבודה הוא בדרך כלל הרחבה לפוליסת ביטוח הבריאות שאותה מחייב החוק להעמיד לרשותו של העובד הזר, כאשר ניתן להרחיב את הסעיפים הקיימים בפוליסה אם רוצים להעניק לעובד כיסוי נרחב יותר.
חשוב לעשות את ההבחנה בין ביטוח בריאות לבין ביטוח אובדן כושר עבודה, שכן בעוד שהראשון מכסה ומפצה בגין פגיעות, נזקים ומחלות הוא מעניק פיצוי נקודתי שלא בהכרח מספק פתרון הולם במקרים שבהם הפגיעה גרמה לאדם לאבד את יכולת עבודתו.
פוליסת הבריאות שבה מחויב המעסיק כלפי העובד הזר כוללת כיסוי בגין הוצאות מיון, אשפוז, אמבולנס, בדיקות CT ורנטגן, רפואת נשים, רפואת שיניים, סל תרופות וכיסוי בגין טיפולים נוספים.
בנוסף, פוליסת הביטוח צריכה לכלול כיסוי של הוצאות טיסה בחזרה במקרים שבהם העובד נפגע ואיבד את כושר עבודתו, אך בסעיף זה לא די בכדי להעניק לו מענה לחוסר שנוצר לו.

זיכרו שהעובדים הזרים שלנו מגיעים ממדינות עולם שלישי. אזרח ישראלי שמאבד את כושר עבודתו נידון לגזירות מרות. אזרח של מדינת עולם שלישי שמאבד את כושר ההשתכרות שלו, היה זה כמו גזר דין מוות. קחו אחריות על העובדים שלכם ועיזרו להם להמנע מלהגיע לחרפת רעב. הרחבה של פוליסת הביטוח באופן שתעניק את הכיסוי המתאים וההולם ביותר לא תעלה לכם הרבה, אבל תעניק חיים שלמים לאדם אחד ולכל בני משפחתו שנתמכים ובמקרים רבים אף באופן בלעדי לטובת קיומם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה